Iwanow ostrzega USA przed odrzuceniem propozycji Putina

04-07-2007, 14:21

Wicepremier Rosji Siergiej Iwanow ostrzegł w środę USA, że jeśli Waszyngton odrzuci przedstawioną przez prezydenta Władimira Putina ofertę dotyczącą tarczy antyrakietowej, odpowiedź Moskwy będzie "asymetryczna i  skuteczna".

"Jeśli nasze propozycje nie zostaną zaakceptowane, podejmiemy odpowiednie kroki. Zostanie znaleziona asymetryczna i skuteczna odpowiedź. Wiemy, co mamy robić" - powiedział Iwanow w stolicy Uzbekistanu Taszkencie, cytowany przez rosyjskie agencje.

Rosyjski wicepremier zasugerował, że w razie ewentualnej odmowy USA jego kraj może umieścić pociski rakietowe w obwodzie kaliningradzkim.

"Jeśli nasza oferta zostania przyjęta, zniknie potrzeba, by Rosja umieszczała nowe pociski w zachodniej części kraju, zwłaszcza w rejonie Kaliningradu" - oświadczył Iwanow.

Amerykańskie plany dotyczące rozmieszczenia w Europie elementów tarczy antyrakietowej przewidują budowę stacji radarowej w Czechach i wyrzutni pocisków przechwytujących w Polsce.

"Często słyszymy, że plany rozmieszczenia elementów tarczy w Europie Wschodniej nie zagrażają nam. Przytaczamy wiele argumentów. Nie wiem, co (dzięki radarom w Czechach) będzie widać w Iranie, ale dobrze widać będzie terytoria Rosji do Uralu. Kompletnie nic nie słyszymy w odpowiedzi" - kontynuował Iwanow.

Na czerwcowym szczycie G8 (siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów i Rosji) w Heiligendamm prezydent Putin nieoczekiwanie zaproponował Amerykanom wykorzystanie w systemie tarczy antyrakietowej dzierżawionej przez Rosję bazy radarowej w Azerbejdżanie.

Według amerykańskiej prasy, w czasie niedawnego spotkania z prezydentem USA George'em W. Bushem w jego rodzinnej rezydencji w Kennebunkport w stanie Maine, Putin rozszerzył swoją ofertę. W dalszym ciągu przewiduje ona wykorzystanie poradzieckiej bazy w Azerbejdżanie, która miałaby zostać zmodernizowana. Ponadto rosyjski prezydent zaproponował, by w skład systemu wchodziła nowoczesna baza, która miałaby powstać na południu Rosji, oraz centra wczesnego ostrzegania w Moskwie i Brukseli.

Według agencji ITAR-TASS, Rosja gotowa jest włączyć do systemu stację radiolokacyjną budowaną w pobliżu miasta Armawir, w Kraju Krasnodarskim.

Iwanow podkreślił w środę, że rosyjskie propozycje uważa za "nowatorskie" i "szerokie". Dodał, że "rozszerzają one krąg krajów, które zapraszamy do wspólnego przeciwdziałania nowym zagrożeniom i wyzwaniom". (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Iwanow ostrzega USA przed odrzuceniem propozycji Putina