Izba Celna w Kielcach ruszy 1 września

Polska Agencja Prasowa SA
26-07-2005, 14:52

1 września zostanie otwarta Izba Celna w Kielcach - poinformował PAP we wtorek wojewoda świętokrzyski Włodzimierz Wójcik. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów, Izba Celna w Kielcach miała rozpocząć działalność 1 stycznia tego roku.

1 września zostanie otwarta Izba Celna w Kielcach - poinformował PAP we wtorek wojewoda świętokrzyski Włodzimierz Wójcik. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów, Izba Celna w Kielcach miała rozpocząć działalność 1 stycznia tego roku.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki wynajął w listopadzie ubiegłego roku od firmy Skanska biurowiec na siedzibę Izby. Płaci za jego dzierżawę około 50 tys. zł miesięcznie, a ponadto finansuje koszty ochrony budynku i użytkowania mediów. Do tej pory jednak Izba nie została otwarta.

11 lipca tego roku poseł Przemysław Gosiewski (PiS) zwrócił się do prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mirosława Sekuły z prośbą o wszczęcie kontroli w sprawie tworzenia Izby Celnej w Kielcach. W opinii posła, wystąpiły kosztowne nieprawidłowości i opóźnienia w tym zakresie. Prezes NIK nie zareagował dotychczas na pismo posła PiS.

Wojewoda świętokrzyski uważa zarzuty posła za bezpodstawne. Wojewoda przyznaje, że koszt utrzymania siedziby Izby przekroczył 400 tys. zł, jednak - zgodnie z umową zastrzegającą prawo do pierwokupu - o tę kwotę pomniejsza cenę transakcyjną planowanego zakupu biurowca. Jego wartość opiewa na ponad trzy mln zł.

Zgodnie z decyzją ministra finansów, biurowiec dzierżawiony od spółki Skanska będzie ostatecznie siedzibą Izby Skarbowej w Kielcach. Izba Celna ma zająć - razem z miejscowym Urzędem Celnym - pomieszczenia opuszczone przez skarbowców.

Izba celna to instytucja odwoławcza służby celnej, nadrzędna wobec urzędów celnych. Na jej konto wpływają środki przez nie wypracowane; obecnie przychody takie wypływają z Kielc do Izby Celnej w Krakowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Izba Celna w Kielcach ruszy 1 września