Izba inwestorów zagranicznych powołała centrum doradcze dla przedsiębiorców

opublikowano: 13-10-2004, 16:22

Izba Przemysłowo-Handlowa Inwestorów Zagranicznych (IPHIZ) ogłosiła w środę powołanie Centrum Obsługi Przedsiębiorców - spółki komandytowej, która ma zapewnić firmom kompleksowe doradztwo inwestycyjne, w tym firmom zagranicznym chcącym inwestować w Polsce.

"Nowatorstwo tej inicjatywy polega na doborze partnerów spółki, którzy są praktykami biznesu. Chcemy, by potencjalny inwestor, który trafi pod nasz adres, uzyskał rozwiązanie wszystkich problemów, związanych z funkcjonowaniem na polskim rynku" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Izby Stanisław Romanowski.

Działające na zasadach komercyjnych Centrum Obsługi Przedsiębiorców jest wspólną inicjatywą Izby oraz dziesięciu partnerów-koordynatorów, wśród których są m.in. przedstawiciele kancelarii prawniczych i agencji celnych. Zwracając się do

Centrum, inwestorzy będą mogli uzyskać poradę od ok. 200 firm doradczych i 100 ekspertów. Przewidziane jest doradztwo w zakresie prawa, finansów, podatków, cła i przygotowania inwestycji.

Romanowski zaznaczył, że usługi Centrum skierowane są głównie do małych i średnich przedsiębiorstw zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym. Aby przyciągać firmy zagraniczne, informacja o Centrum ma być rozpowszechniana przez polskie placówki dyplomatyczne.

Według niego, od czasu wejścia Polski do UE systematycznie wzrasta zainteresowanie zagranicznych firm inwestowaniem w naszym kraju. Jednak inwestorów zniechęcają ciągłe zmiany prawa i formalności w polskich urzędach. Jego zdaniem, można mówić o "braku bezpieczeństwa inwestycyjnego", ponieważ przepisy zmieniają się już po rozpoczęciu inwestycji i przedsiębiorca nie wie, w jakich warunkach będzie musiał ją dokończyć.

Według partnera Centrum Krzysztofa Cywińskiego, największym problemem dla inwestorów jest niezrozumiałe i rodzące przez to sprzeczne interpretacje prawo. Duże zamieszanie budzą także odmienne interpretacje przepisów celnych przez instytucje polskie i unijne.

Partnerzy Centrum narzekają także na trwający w Polsce średnio aż 3 lata okres egzekwowania wierzytelności przez firmy, podczas gdy we Francji trwa to ok. 75 dni. Rejestracja zakupu nieruchomości trwa w Polsce 200 dni, a dla porównania w Niemczech - 40 dni.

Według Cywińskiego, dużą przeszkodą dla inwestorów jest również długi czas oczekiwania na kredyt w banku - od kilku miesięcy do dwóch lat. W tym czasie wiele spółek zniechęca się do polskiego rynku. Poza tym wiele firm narzeka na biurokrację i mnożenie przeszkód przez urzędników.

mmt/ pwd/ bsb/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Izba inwestorów zagranicznych powołała centrum doradcze dla przedsiębiorców