Izba planuje desant wyspiarzy

Marta Filipiak
opublikowano: 08-02-2005, 00:00

60 firm z Wysp przyjedzie do Warszawy poszukać partnerów. I będą mieli z czego wybierać.

Już za kilka tygodni Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (BPCC) chce doprowadzić w Warszawie do spotkania przedsiębiorców z obu krajów. Efekty mają być natychmiastowe.

— Zainteresowanie zgłosiło blisko 60 firm z Wysp, dla każdej z nich poszukujemy 4-5 partnerów z Polski. Po przedstawieniu ofert i dopracowaniu szczegółów już w marcu powinno dojść do podpisania ostatecznych dokumentów regulujących współpracę — wyjaśnia Martin Oxley, dyrektor generalny izby.

BPCC nie chce ujawnić, jakie konkretnie firmy szukają partnerów w Polsce. Wiadomo jednak, że zainteresowanie dotyczy zarówno dostawców towarów i usług, jak i budowy sieci dystrybucyjnych. A jest nad czym pracować. Nadwyżka handlowa Polski z Wielką Brytanią sięga 300 mln GBP (1,73 mld zł). Ostrożnie jednak z entuzjastycznymi wnioskami.

— Spora część przepływów wciąż wynika nie tyle z aktywności polskich firm, ile ze zlokalizowanych w Polsce takich potentatów jak Tesco, Fiat czy IKEA — tłumaczy Martin Oxley.

Rozwiązanie jest stosunkowo proste.

— Brytyjczycy są świadomi niższych kosztów i jednocześnie wysokiej jakości polskiej produkcji. Problem w tym, że Polacy nie wiedzą, jak handlować z Brytyjczykami. Wciąż myślą, że można robić interesy wyłącznie za pomocą internetu. W rzeczywistości konieczny jest bezpośredni kontakt i profesjonalnie przygotowana oferta. Tylko w takich warunkach handel polsko-brytyjski ma wielkie szanse na żywiołowy rozwój już w najbliższych miesiącach — podsumowuje Joe Smoczyński, członek zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Inwestorów Zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Izba planuje desant wyspiarzy