J.K. Rowling oskarżona o plagiat

MD
opublikowano: 18-02-2010, 19:20

Autorka serii książek o przygodach Harry’ego Pottera została dołączona jako kolejny pozwany w procesie przeciwko jej wydawnictwu Bloomsbury, który rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku.

Stroną pozywającą są właściciele praw do twórczości Adriana Jacobsa. Twierdzą oni, że pomysły z jego książki The Adventures of Willy the Wizard: No 1 Livid Land, wydanej w 1987 roku, znalazły się w wydanej 13 lat później powieści Harry Potter i Czara Ognia. 

Max Markson, prawnik reprezentujący właścicieli praw do twórczości Jacobsa powiedział, że dodanie Rowling do listy oskarżonych wynika z faktu iż prawo do tego już wygasło. Okazało się jednak, że nie.

- Szacują, że to sprawa o miliardy – powiedział Markson dziennikowi The Times. – Kiedy uwzględnić wszystkie pieniądze, jakie wchodzą w grę, myślę że 1 mld USD to konserwatywny szacunek – dodał.

Harry Potter i Czara Ognia to czwarta z serii siedmiu powieści autorstwa Rowling. Wszystkie przyniosły ok. 7 mld GBP dochodu.

Adrian Jacobs, biznesmen i prawnik, sprzedał tylko 5 tys. egzemplarzy powieści Willy the Wizard. Był milionerem, ale stracił wszystko w krachu giełdowym w 1987 roku. Zmarł dziesięć lat później jako biedak.

Jacobs znany był z opowiadania znajomym historii o przygodach małego czarodzieja. Pod wpływem ich namów zdecydował się wydać je w postaci książki. To właśnie znajomi Jacobsa jako pierwsi wskazali znaczne podobieństwa między jego książką, a czwartą częścią przygód Harry’ego Pottera. Oni też zwrócili się w tej sprawie do posiadaczy praw do spuścizny Jacobsa. Rok później, w 2004 roku, pojawiły się pierwsze oficjalne roszczenia. Do momentu rozpoczęcia procesu przeciwko wydawnictwu Bloombsbury upłynęło jeszcze 5 lat.

MD, timesonline.co.uk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / J.K. Rowling oskarżona o plagiat