J.Kaczyński: rząd nie ma na leki antywirusowe, finanse publiczne "w ruinie"

PAP
06-11-2009, 15:54

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w  piątek, że obecna sytuacja dotycząca zapasów leków antywirusowych wynika z  polityki rządu, który nie może na ten cel przeznaczyć wystarczającej ilości pieniędzy, bo finanse publiczne zostały doprowadzone "do ruiny".

"Donald Tusk doprowadził finanse publiczne do ruiny. Musi wyciągać z tego różne praktyczne wnioski. W gruncie rzeczy to problem pieniędzy" - powiedział J. Kaczyński, pytany na konferencji prasowej o sprawę ilości leków przeciw grypie.

Dodał, że nie pamięta z czasów gdy był premierem, aby kształt rezerwy leków był "tajną informacją". "Za naszego czasu była grypa ptasia, a teraz jest świńska" - zażartował prezes PiS na zakończenie konferencji.

Premier Donald Tusk zapewnił w piątek, że rząd ma zapasy preparatu tamiflu, którym leczy się grypę typu A/H1N1, dla dwóch milionów osób. Jak dodał, poza zapasami rządowymi, w aptekach dostępne są szczepionki na zwykłą grypę. Premier podkreślił, że wspiera racjonalne i spokojne podejście ministerstwa zdrowia w tej kwestii.

Według TVN, polskie zapasy leków antywirusowych stosowanych w najcięższych przypadkach grypy wystarczą do leczenia zaledwie trzech procent Polaków. WHO zaleca, by zapasy wystarczyły dla 20 proc. społeczeństwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / J.Kaczyński: rząd nie ma na leki antywirusowe, finanse publiczne "w ruinie"