J&S będzie głosować za sprzedażą udziałów Naftoportu na rzecz PERN

opublikowano: 12-10-2004, 19:28

Spółka J&S będzie głosować za możliwością zakupu udziałów Naftoportu przez PERN, jako wskazaną przez Skarb Państwa spółkę - aktualnego udziałowca Naftoportu, jeżeli taki wniosek zostanie zgłoszony na Walnym Zgromadzeniu Udziałowców - poinformował we wtorek PAP Dyrektor Generalny J&S Holding, Jarek Astramowicz.

Chodzi o sprzedaż udziałów Naftoportu w ramach realizacji planów Skarbu Państwa, dotyczących odzyskania kontroli nad Naftoportem.

"Nie chciałbym wdawać się w szczegóły przed ich wcześniejszym uzgodnieniem z przedstawicielami resortów skarbu i gospodarki, ale zapewniam, że jeżeli taki konkretny wniosek zostanie zgłoszony, będziemy głosować +za+" - powiedział Astramowicz.

Zaprzeczył informacjom podanym w poniedziałek przez media, jakoby spółka J&S posiadała prawo pierwokupu udziałów Naftoportu i mogła przez to utrudniać Skarbowi Państwa odzyskanie kontroli nad Naftoportem, spółką zajmująca się przeładunkiem ropy naftowej w porcie gdańskim.

Według niego, J&S posiada prawo pierwokupu udziałów - na równi z pozostałymi udziałowcami - jedynie w przypadku, gdyby któryś z obecnych udziałowców chciał sprzedać swoje udziały na zewnątrz, tj. spółce nie będącej obecnie udziałowcem Naftoportu.

Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż udziałów pomiędzy obecnymi udziałowcami, J&S nie posiada prawa pierwokupu. W takim przypadku umowa spółki przewiduje, iż zamiar sprzedaży udziałów musi być zgłoszony podczas walnego zgromadzenia udziałowców, które wydaje zgodę na taką transakcje w formie uchwały przegłosowanej bezwzględną (50 proc. + 1 głos) większością głosów.

"Jeśli np. PKN Orlen podejmie decyzje o sprzedaży na rzecz PERN Przyjaźń, obecnego udziałowca Naftoport-u, bo takie wydaje się być wskazanie ministra skarbu Jacka Sochy, wniosek musi być zgłoszony i głosowany na walnym zgromadzeniu. Decyzja o zgodzie na taką sprzedaż zapada bezwzględną większością głosów oddanych za taką uchwałą" - powiedział Astramowicz.

"51 proc. głosujących +za+ powoduje, że dochodzi do sprzedaży niezależnie od tego, jak głosowałby J&S" - dodał. "Dlatego dziwi mnie zamieszanie medialne wokół tej sprawy" - podkreślił.

Zaznaczył, że J&S ma dobre relacje ze wszystkimi udziałowcami Naftoportu, jak i z samą spółką. J&S podchodzi z pełnym zrozumieniem do decyzji Skarbu Państwa.

Podkreślił też, że J&S kupił udziały Naftoportu 5-6 lat temu, kiedy spółka ta generowała straty. Wyniki finansowe Naftoport-u w kolejnych latach zaczęły poprawiać się, dzięki m.in. umowie między J&S a Naftoportem na zwiększenie wolumenu przeładowywanej ropy na eksport, pochodzącej z Rosji i Kazachstanu.

Obecnie największym udziałowcem Naftoportu jest PKN Orlen, który posiada 48,27 proc. udziałów. 25,64 proc. należy do Rafinerii Gdańskiej, a 17,9 proc. do PERN Przyjaźń. J&S posiada 3 udziały z 78 istniejących, co daje 3,85 proc.

Pod koniec lipca minister skarbu Jacek Socha zapewnił przed sejmową Komisją Skarbu Państwa, że Polska jest całkowicie zabezpieczona pod względem zaopatrzenia w paliwa płynne w tym w ropę. Jednocześnie przedstawił posłom dokument zakładający podwyższenie bezpieczeństwa zaopatrzenia w paliwa płynne. Jednym z tych założeń jest odzyskanie kontroli państwa, w formie większościowego pakietu udziałów, nad Naftoportem.

Socha powiedział też, że w przypadku Naftoportu wchodzi w grę odkupienie udziałów albo podniesienie kapitału w Naftoporcie przez PERN Przyjaźń.

W poniedziałek minister powiedział, że jest dobrej myśli, iż uda się zapewnić kontrolę państwową nad Naftoportem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / J&S będzie głosować za sprzedażą udziałów Naftoportu na rzecz PERN