Jabłonna buduje centrum za 45 mln zł

AJ
opublikowano: 08-11-2010, 00:00

Przetarg na najbardziej innowacyjny projekt w Polsce wystartuje na początku przyszłego roku.

Przetarg na najbardziej innowacyjny projekt w Polsce wystartuje na początku przyszłego roku.

Projekt budowy Centrum Badań nad Energią Odnawialną, które ma powstać w podwarszawskiej gminie Jabłonna, powoli nabiera realnych kształtów. Niebawem będzie gotowe studium wykonalności inwestycji. Do końca roku Polska Akademia Nauk (PAN), która odpowiada za realizację projektu, podpisze umowę o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Na superinnowacyjny projekt Bruksela wyłoży 76 mln zł. Koszt całości jest szacowany na 90 mln zł. W pierwszym kwartale 2011 r. ruszy rywalizacja między potencjalnymi wykonawcami projektu.

— Przetarg ogłosimy w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Daje to szansę na szybszy start inwestycji — twierdzi profesor Jan Holnicki-Szulc, koordynator projektu ds. merytorycznych w Polskiej Akademii Nauk.

Za 45 mln zł konsorcjum zwycięzców zaprojektuje i wybuduje pięć pawilonów, w których powstaną powiązane tematycznie laboratoria do badań, m.in. nad energią słoneczną i wiatrową, inżynierią bezpieczeństwa w energetyce. Resztę pieniędzy PAN wyda na zakup profesjonalnego sprzętu. Pawilony, które będą położone na 2 ha powierzchni, mają być gotowe do końca 2013 r.

— Druga część to budowa energooszczędnego hotelu inteligentnego, samowystarczalnego energetycznie, w którym firmy będą mogły organizować konferencje i seminaria. Dla tej inwestycji postaramy się zdobyć finansowanie z Unii Europejskiej. Liczymy także na inwestorów prywatnych. Gdy centrum zacznie działać, ściągniemy do niego kapitał z sektora energetycznego —wyjaśnia Jan Holnicki-Szulc.

Centrum ma służyć małym i średnim firmom z całego kraju.

— Naszym celem jest transfer technologii z akademii do przemysłu, zwłaszcza małych firm. To one mają być nośnikiem technologii, które opracujemy. Zależy nam na tym, by pomysły naukowców wdrażać w życie —zapewnia Jan Holnicki-Szulc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu