Jabłonna nie dla Carey Agri

KJ
opublikowano: 11-05-2006, 00:00

Urząd nie chce, by Carey Agri przejął spółkę Jabłonna, inwestora Polmosu Lublin. To kłopot dla posła PO.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nie zgodził się, by Carey Agri, inwestor Polmosu Białystok z grupy Central European Distribution Corporation (CEDC), kupił spółkę Jabłonna, inwestora Polmosu Lublin.

„CEDC będąc czołowym dystrybutorem i producentem w Polsce, po przejęciu kolejnej spółki sektora mógłby uzyskać zbyt silną pozycję rynkową. Przeprowadzona przez urząd analiza skutków koncentracji wykazała, że w wyniku transakcji doszłoby do istotnego ograniczenia konkurencji. Przejęcie przez Grupę CEDC kontroli nad największym w Polsce producentem tego alkoholu (czyli należącym do Grupy Jabłonna Polmosem Lublin) doprowadziłoby do powstania największego podmiotu na krajowym rynku sprzedaży wódki gatunkowej, którego udział w rynku znacznie przekraczałby 40 proc.” — informuje urząd.

Urząd uznał też, że zbyt duża koncentracja nastąpiłaby także na rynku krajowej dystrybucji alkoholi. Opinia UOKiK nie jest zaskoczeniem. Urząd, godząc się kilka miesięcy temu na zakup Polmosu Białystok przez CEDC, postawił warunek, by część alkoholi produkowanych przez grupę była sprzedawana przez obce sieci.

Do czasu zamknięcia wydania nie udało się nam dowiedzieć, co o decyzji urzędu sądzi Janusz Palikot. Oficjalnego komentarza nie udzielili też na razie przedstawiciele lubelskiej firmy. Nieoficjalnie stwierdzili jedynie, że poseł PO już kilka miesięcy temu ogłosił, że wychodzi z biznesu i zamierza poświęcić się polityce, więc szuka dla spółki inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu