Jacek Saryusz-Wolski: na szczycie w Brukseli są dwie możliwości

12-12-2003, 10:38

PAP: Były szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Jacek Saryusz Wolski powiedział w piątek w radiowej Trójce, że na szczycie w Brukseli albo zostanie przyjęta klauzula rendez-vous, albo porozumienie nie zostanie osiągnięte.

W opinii Wolskiego albo "nie będzie porozumienia i wszystko przesunie się na wiosnę 2004 roku", albo "zostanie przyjęta klauzula rendez-vous", czyli zapowiedź spotkania za kilka lat, żeby ocenić działania Nicei i ewentualnie ją poprawić.

Zdaniem Wolskiego, "debata toczy się o jeden artykuł spośród kilkuset artykułów całej Konstytucji". W jego opinii, "cała Konstytucja zasługuje na przyjęcie, ponieważ upraszcza traktaty, wyjaśnia rolę parlamentów narodowych i status karty praw".

"W Nicei walczyliśmy o nasze koncepcje i pozycję Polski, a teraz musimy tylko to wszystko utrzymać i nie popsuć. Jesteśmy na silnej pozycji" - ocenił Wolski.

Były szef UKIE podkreślił, że "najwyższy czas, aby Polska pozbyła się syndromu choroby sierocej". Jak zaznaczył "mamy wreszcie własne zdanie i to jest nowy paradygmat polskiej polityki zagranicznej".

Przywódcy 25 obecnych i przyszłych państw Unii Europejskiej, w tym Polski, spotykają się w piątek na szczycie w Brukseli, żeby uzgodnić pierwszą w historii konstytucję dla UE. Istotną przeszkodą w przyjęciu konstytucji, której projekt liczy prawie 500 artykułów, jest spór między zwolennikami opracowanego przez Konwent Europejski nowego systemu podejmowania decyzji w Radzie UE - z Niemcami i Francją na czele - a obrońcami systemu nicejskiego, wchodzącego w życie 1 listopada 2004 roku.

Konwent Europejski zaproponował, by metodę nicejską zastąpić w 2009 roku systemem podwójnej większości, w którym decyzje zapadać mają przy poparciu połowy państw, które zamieszkuje co najmniej 60 proc. ludności Unii. Taki sposób głosowania wzmacniałby znacząco pozycję dużych krajów, jak Niemcy czy Francja, które są najbardziej zagorzałymi zwolennikami projektu Konwentu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Jacek Saryusz-Wolski: na szczycie w Brukseli są dwie możliwości