Jadar zainwestuje 30 mln zł

Andrzej Jodłowski
12-11-2001, 00:00

Jadar, jeden z największych producentów kostki brukowej w Polsce, zamierza wybudować dwa nowe zakłady. Firma ze Skaryszewa koło Radomia przeznaczy na te inwestycje minimum 30 mln zł.

Jeden z największych graczy na rynku producentów kostki brukowej — Jadar ze Skaryszewa — mimo spowolnienia na rynku budowlanym planuje budowę dwóch nowych zakładów produkcyjnych. Każdy ma pochłonąć 15 mln zł. Pierwszy zakład powstanie w Gliwickiej SSE. Na terenie o powierzchni 4 ha rozpoczęły się już place budowlane. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie 70 osób.

— Budowa drugiego zakładu w Kielcach rozpocznie się do końca 2002 r. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Zakład znajdzie się przy trasie E-7, a rejon Kielc jest bardzo dobrym zapleczem surowcowym dla przemysłu budowlanego — mówi Tadeusz Kupidura, prezes i właściciel Jadaru.

Na razie spółka dysponuje ośmioma zakładami, wyposażonymi w dwanaście linii produkcyjnych.

— Po realizacji inwestycji w Gliwicach i Kielcach w ciągu dwóch-trzech lat osiągniemy poziom produkcji porównywalny ze ścisłą czołówką niemieckich producentów. Naszą pozycję w centralnej i południowo-wschodniej Polsce umocnimy również dzięki obniżeniu kosztów transportu. W optymalnym układzie każdy zakład powinien zaopatrywać teren o promieniu 100 km. W naszym przypadku wynosi on jeszcze 150 km. Dlatego myślimy o inwestycjach w północnej i zachodniej Polsce — mówi Tadeusz Kupidura.

Jego zdaniem, roczne zapotrzebowanie polskiego rynku na kostkę brukową wynosi 25-30 mln mkw. Jadar ma już kilkunastoprocentowy udział w rynku.

— Nie martwię się stagnacją na polskim rynku budowlanym. W najbliższych latach branża powróci na drogę dynamicznego wzrostu — twierdzi Tadeusz Kupidura.

Na rynku ostatnio dochodzi do procesów konsolidacyjnych. Wśród liczących się graczy znajdują się m.in. duński Unicon czy angielski Tarmak. Działa jednak wiele mniejszych firm, które padają łupem zachodnich gigantów.

— Otrzymywałem propozycje zakupu Jadaru przez inwestorów z Europy i Ameryki, ale nie zamierzam jej sprzedawać — zapewnia Tadeusz Kupidura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Jodłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jadar zainwestuje 30 mln zł