Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska w RMF FM: Kaczyński się myli

RMF FM
opublikowano: 16-01-2009, 08:52

Elektrownie atomowe? Nie tędy droga. (…). Bardzo szanuję pana premiera Kaczyńskiego, ale mam takie poglądy i to on się myli. Niech mi udowodni, że się nie myli. A ja będę udowadniać i ja się mogę też mylić. Takie jest prawo każdego człowieka - mówiła w Kontrwywiadzie RMF FM  przewodnicząca Ekologicznego Klubu Obywatelskiego „Czuwanie”, działaczka PiS, prywatnie mama Przemysława Gosiewskiego.

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Boję się.

Konrad Piasecki: Tak bardzo, żeby poprowadzić lud Pomorza do walki z ideą ich budowy na Pomorzu?

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Może to przesada panie redaktorze. Nie tędy droga. Najpierw uważam, że nie wystarczy powiedzieć, że dwie, trzy elektrownie w Polsce, tylko za elektrownią idzie pewien strach, który pozostał po wybuchu elektrowni w Czarnobylu.

Konrad Piasecki: Ale Czarnobyl to było 23 lata temu. Od tego czasu zmieniła się technologia. Elektrownie atomowe są bezpieczniejsze, wobec czego może nie ma się czego bać?

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Oczywiście. Technologia jest lepsza. To nie podlega dyskusji. W tej chwili na pewno nie popełniłoby się tych błędów, które popełnili tamci ludzie. Ale człowiek jest tylko człowiekiem – to raz. Drugie – materiał niszczy się. Po trzecie sama budowa elektrowni jest bardzo droga. Likwidacja po iluś tam latach 20-50 jest jeszcze droższa. Poza tym coś trzeba zrobić z odpadami. Gdzieś je trzeba składować. Ja uważam, że decyzje, które podejmie nasze pokolenie, będą procentować negatywnie, pozytywnie przez wiele lat. Dlatego nie tędy droga. Uważamy, że na ternie Pomorza ludzie powinni wypoczywać. Nie będą ludzie wypoczywać tam, gdzie obok będzie elektrownia atomowa.

Konrad Piasecki: Ale pani będzie protestować dlatego, że budowa tych elektrowni to idea rządu Donalda Tuska, czy gdyby to robił rząd Jarosława Kaczyńskiego i Przemysława Gosiewskiego też by pani protestowała?

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Dwa lata temu zaczęto głośno mówić o lokalizacji elektrowni atomowej nad Jeziorem Kopań. Nasza organizacja powiedziała ”nie”.

Konrad Piasecki: Czyli przeciw własnemu synowi też by pani protestowała, gdyby chciał budować elektrownię atomową?

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Chcę powiedzieć, że ja występuję jako ekolog. Absolutnie nie politycznie. Mój syn ma takie poglądy, a ja mam takie. Każdy z nas ma prawo i należy szanować każdego człowieka. Ja szanuję poglądy mojego syna i on moje.

Konrad Piasecki: Ale wie pani, że Jarosław Kaczyński nazwałby pani słowa i działania histerią, bo to on kiedyś mówił: „Polska potrzebuje elektrowni atomowej. To co wyprawiają ekolodzy to histeria”.

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Ja bardzo szanuję pana premiera, ale powiedziałabym, że mam takie poglądy.

Konrad Piasecki: I że się myli?

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Że się myli, niech mi udowodni, że się nie myli. A ja będę udowadniać i ja się mogę też mylić. Takie jest prawo każdego człowieka.

Konrad Piasecki: Czyli pani uważa, że w Polsce elektrownie atomowe są niepotrzebne? Niech one sobie będą w Niemczech, na Białorusi, w Czechach, w Rosji. Ale w Polsce nie?

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Na razie nie, a to dlatego że jeżeli ludzie, którzy się zajmują energetyką niekonwencjonalną, mają ogromne trudności, bo lobby węglowe jest bardzo silne. Jeżeli nie można korzystać z tego co się robi, to pan wybaczy – nie tędy droga.

Konrad Piasecki: Czyli czekać aż inni zbudują elektrownie atomowe i będą nam sprzedawać energię atomową i energię elektryczną ze swoich elektrowni?

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Na razie musimy skorzystać z naszych możliwości. Na Pomorzu są wspaniałe możliwości do rozwoju elektrowni wiatrowych, które mogą dać duży procent energii. A nie od razu, bo pan rozumie, to są kosztowne przedsięwzięcia. Można to załatwić moim zdaniem prościej.

Konrad Piasecki: A gdyby dzisiaj na Pomorzu pojawiły się spychacze, koparki i zaczęto by budować – choćby w Żarnowcu – elektrownię atomową – to stanęłaby pani na czele ostrego i zdecydowanego protestu przeciwko tej budowie?

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Jeżeli dojdziemy do przekonania, że nie jest tak, jak my byśmy widzieli dla dobra społeczeństwa, to wydaje się, że i ostrzejsze formy mogą być brane pod uwagę. Poza tym jest jeszcze jeden element. My nie chcemy działać w pojedynkę. W tej chwili zapytamy o zdanie inne organizacje ekologiczne. Musi być wszystko dogłębnie uwarunkowane, opracowane, oczytane. Są od tego materiały naukowe nawet.

Konrad Piasecki: Chciałbym zapytać panią już nie jako ekologa, ale jako mamę swojego syna. Czy cierpi pani widząc sondaże Prawa i Sprawiedliwości?

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Ja się dziwię. Dziwię się dlatego, że taki gremialny atak na organizację, która chciała dużo zrobić, która chciała zmniejszyć korupcję, która chciała wyprostować wiele rzeczy. To jest dziwne. Moim zdaniem to tak wychodzi, jakby było więcej ludzi, którzy mają coś nieuczciwego, niż ludzi uczciwych. To nieprawda. Jest dużo ludzi uczciwych, którzy praktycznie nie wiedzą dlaczego. Dlaczego jest taki niesamowity atak na ludzi, którzy chcieli dużo zrobić.

Konrad Piasecki: Widzi panie jeszcze jakieś szanse przed tą partią? Czy coś by jednak należało w niej, w środku zmienić, żeby było lepiej.

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Uważam, że sondaże są różne. Ja im nie wierzę.

Konrad Piasecki: Ale we wszystkich raczej Platforma wygrywa zdecydowanie z PiS-em.

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: No tak. Mnie się wydaje, że Platforma Obywatelska ma jakąś metodę. Nie chciałabym dzisiaj mówić na tematy polityczne, bo ja nie po to występuję, żeby mówić o polityce.

Konrad Piasecki: To już tylko na koniec zapytam o syna. Czy nie martwi panią, że jakoś ostatnio mniej Przemysława Gosiewskiego w mediach. Jakoś w ogóle ciszej o nim.

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Nie martwi mnie, bo więcej poświęca czasu rodzinie. Ma kochającą rodzinę, z czego się bardzo cieszę. Mam wspaniałe wnuki. Sądzę, że przyjdzie na niego czas.

Konrad Piasecki: A syn bardziej się pani podobał w roli wicepremiera, czy dzisiaj gdy jest szefem opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości?

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Mnie się syn zawsze podoba.

Konrad Piasecki: Zawsze mama jest dumna ze swojego syna.

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Zawsze jestem dumna, bo wiem że wszystko co osiągnął, to osiągnął dzięki swojej pracy, dzięki swojej wiedzy.

Konrad Piasecki: Na koniec już absolutnie z uśmiechem i bez żadnych złośliwych intencji. Dlaczego na drugie Przemysław Gosiewski ma na imię Edgar?

Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska: Ze "Sławy i chwały" Iwaszkiewicza. Jak patrzę na pana Kalisza, który bzdury opowiada, to mi się niedobrze robi. Niech poczyta. Odsyłam do literatury.

Konrad Piasecki: Dziękuję za rozmowę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RMF FM

Polecane