Jagiełło & Co zamiast MO

opublikowano: 09-02-2010, 08:19

Władze Ostródy chcą przerobić pomnik ku chwale funkcjonariuszy MO i SB na Pomnik Bitwy Grunwaldzkiej. Monument, który ma po zmianie upamiętnić 600-lecie bitwy, wymaga niewielkiej przeróbki. Ma już dwa miecze i orła, któremu należy tylko włożyć mu koronę.

19 lutego podczas sesji radni Ostródy zajmą się projektem uchwały w sprawie rekonstrukcji i nadania nazwy nowemu pomnikowi. W jej uzasadnieniu wiceburmistrz Ostródy Olgierd Dąbrowski i przewodniczący rady miejskiej Czesław Najmowicz napisali, że aby upamiętnić rocznicę bitwy pod Grunwaldem radni chcą istniejącemu już pomnikowi stojącemu na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Grunwaldzkiej nadać nazwę Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej. Na nim ma zostać zainstalowana tablica z napisem "Pomnik Bitwy Grunwaldzkiej 15 VII 1410 - 15 VII 2010 - Praojcom na chwałę" w 600. rocznicę - Mieszkańcy Ostródy".

Według pomysłodawców, ma zostać odsłonięty dokładnie w rocznicę bitwy.  Jak mówi Czesław Najmowicz (PiS), nie należy burzyć pomników.
- Tablica w hołdzie poległym funkcjonariuszom została zdjęta na początku lat 90. i od tamtego momentu pomnik niszczał, nie posiadał żadnej oficjalnej nazwy ani tablicy, więc pojawiła się okazja, by uporządkować ten stan rzecz. Zawsze znajdą się krytycy i przeciwnicy. Przez 20 lat nikt z tym obiektem nic nie zrobił, a teraz, gdy nadarza się okazja, to warto zagospodarować ten obiekt  – wyjaśnia samorządowiec.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odpowiadając na wniosek burmistrza Ostródy pozytywnie zaopiniowała pomysł rekonstrukcji pomnika, zaznaczając jednak, że jego wystrój należy uzupełnić poprzez nałożenie orłu korony.

Ostróda ma już doświadczenie w przerabianiu pomników. Jak przypomniał Najmowicz, z pomnika upamiętniającego trzech cesarzy niemieckich powstał pomnik Jedności Europejskiej - odsłonięty, gdy Polska wchodziła do UE. Portrety cesarzy znajdujące się w niszach zastąpiły herby Ostródy, partnerskiego niemieckiego miasta Osterode am Harz i Unii Europejskiej. Inny pomnik, upamiętniający niegdyś pruskiego żołnierza, został przerobiony na pomnik Tadeusza Kościuszki. Żołnierze Armii Czerwonej strącili z cokołu postać oficera, który trzymał pruski sztandar, i wyrwali pamiątkową tablicę. Na ocalałym postumencie ustawiono tuż po wojnie postać Tadeusza Kościuszki.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane