Jagiełło: Mamy bardzo dobry wynik

PAP
opublikowano: 28-08-2017, 14:12
aktualizacja: 28-08-2017, 14:12

Mamy bardzo dobry wynik finansowy za II kwartał - powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło na konferencji podsumowującej wyniki banku za pierwsze półrocze 2017. Bank poinformował, że jego zysk netto za drugi kwartał wyniósł 857 mln zł i był o 63,2 proc. wyższy niż w poprzednim kwartale.

Jagiełło podkreślał, że PKO BP po raz kolejny umocnił status lidera polskiej bankowości i pozostaje największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego zdaniem wynik w całym 2017 roku będzie nawet lepszy, niż rok wcześniej.

Tym niemiej zysk netto grupy PKO BP w drugim kwartale 2017 roku spadł do 857 mln zł z 873,5 mln zł rok wcześniej. Wiceprezes Bartosz Drabikowski wyjaśniał, że wynik jest nieco gorszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, bo w 2016 roku bank miał rekordowo wysoki wynik z powodu zysku ze sprzedaży Visa Europe. "Wracamy do swojego normalnego poziomu" - zaznaczył.

Przedstawiciele PKO BP podkreślali także podczas konferencji, że przy rozłożeniu składki na fundusz restrukturyzacji banków na poszczególne kwartały kwartalna dynamika zysku byłaby dwucyfrowa i wyniosłaby 17,9 proc.

Z kolei skonsolidowany wynik na działalności biznesowej wzrósł w ujęciu kwartalnym o 5,3 proc. i wyniósł 3,1 mld zł.

Wynik odsetkowy banku w drugim kwartale wyniósł natomiast 2,1 mld zł i wzrósł o 3,3 proc.; wynik z prowizji w II kwartale 2017 roku wyniósł 733 mln zł i wzrósł o 3,2 proc. - poinformował bank.

Aktywa całej Grupy Kapitałowej w drugim kwartale 2017 roku wyniosły 286,4 mld zł i były o 5,1 proc. wyższe niż przed rokiem.

Portfel kredytowy w drugim kwartale zwiększył się o 4 mld zł, co oznacza wzrost o 2 proc. w ujęciu kwartalnym i 6,8 proc. w ujęciu rocznym.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w drugim kwartale 2017 roku 392 mln zł. Koszt ryzyka obniżył się o trzy punkty bazowe do 0,71 proc. Wskaźnik kredytów do stabilnych źródeł finansowania utrzymywał się na poziomie 85,2 proc.

Koszty działania banku zmniejszyły się o 12 proc., marża odsetkowa wzrosła do 3,28 punkta procentowego. Wskaźnik kosztów do dochodów obniżył się w drugim kwartale o 8,6 punktów procentowych, do poziomu 43,9 proc. - wynika z przedstawionych danych.

Wiceprezes Bartosz Drabikowski przekonywał, że wynik nominalny banku "to jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach". "Przyszłość rysuje się całkiem optymistycznie" - podsumował.

Z kolei prezes Zbigniew Jagiełło dodał, że jego zdaniem wynik finansowy netto PKO BP za cały 2017 rok będzie lepszy niż ten za 2016 rok, i to mimo ubiegłorocznego zysku ze sprzedaży Visa Europe.

Jagiełło zwracał także uwagę, że bank coraz szerzej otwiera się na innowacje. Od września np. rusza np. rekrutacja start-upów do programu Bridge to MassChallenge Warsaw, którego bank jest partnerem. Celem jest przyciągniecie do Polski perspektywicznych rozwiązań fintechowych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Władze banku informowały również, że PKO TFI był w drugim kwartale liderem sprzedaży w grupie konkurencyjnych TFI i awansował na drugą pozycję wśród największych towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Podczas konferencji przypomniano, że od 1 sierpnia poprzez systemy transakcyjne PKO BP można składać wnioski o świadczenie z programu 500+. Dotąd, poinformowano, złożono ich 130 tys., a od początku udostępniania świadczenia w 2016 roku niemal 300 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy