Jagiełło: PKO BP chce w III kwartale przedstawić zaktualizowaną strategię finansową

  • PAP
opublikowano: 15-05-2019, 15:48

W trzecim kwartale br. chcemy zaprezentować aktualizację celów finansowych ze strategii na lata 2016-2020 - zapowiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Dodał, że pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych grupa kapitałowa PKO BP zakończyła I kwartał br. bardzo dobrymi wynikami.

Prezes Jagiełło poinformował w środę, że bank zrealizował cele efektywnościowe strategii, która była tworzona na początku 2016 roku z horyzontem 2020. Jak mówił, została ona zrealizowana przed czasem, dzięki pracy pracowników banku oraz lepszej niż zakładał bank koniunktury gospodarczej.

"Przewidujemy te nasze cele efektywnościowe następne dopiero zaprezentować w III kwartale, albo może na koniec III kwartału 2019 r, być może jeszcze o parę tygodni później. Jest to związane z pewnego rodzaju sytuacją, która jest na polskim rynku finansowym, związaną z wynikiem sektora, w tym również u nas, czyli dodatkową składką na Bankowy Fundusz Gwarancyjny" - powiedział Jagiełło podczas konferencji prasowej dotyczącej wyników banku za I kwartał br.

Jak mówił, "są dwa istotne zagrożenia dla stabilności sektora finansowego - napięcia, które w nim istnieją, i to napięcie związane z dwoma bankami, które w zeszłym roku przeżywały kryzys płynnościowy". Zdaniem Jagiełły, "ono może w różny sposób się zrealizować i wpływać na kondycję sektora i jednostkowe wyniki w danym czasie dla naszego banku, jak i również innych" - powiedział.

Drugie napięcie - jak mówił - związane jest z koncepcją dotyczącą konwersji kredytów walutowych denominowanych w walutach obcych na polską złotówkę. "To ryzyko dotyczące takich działań istnieje. (...) Chcemy poczekać, bo wydaje nam się, że ta sytuacja zagrożeń powinna się rozjaśnić w najbliższych miesiącach. I wówczas, po wakacjach, powinniśmy mieć bardziej transparentny horyzont planowania celów finansowych" - powiedział prezes.

W I kwartale 2019 roku ROE banku wynosiło 10,1 proc., a zgodnie ze strategią bank planował w perspektywie 2020 roku osiągnąć ten wskaźnik na poziomie powyżej 10 proc. Wskaźnik kosztów do dochodów jest obecnie na poziomie 44,1 proc. W strategii bank założył, że nie przekroczy on 45 proc.

Koszty ryzyka wynoszą 0,57 proc., a według strategii PKO BP planował utrzymać je w przedziale 0,75-0,85 proc.

"Szczycimy się tym, że od 37 kwartałów dostarczamy wynik zgodny z oczekiwaniami rynku. I nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w 40. kwartale (...) również ten wynik, zgodny z oczekiwaniami rynku, dowieźć" - powiedział Jagiełło.

Jak poinformował w środę bank, zysk netto grupy PKO BP wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej, a wartość aktywów sięgnęła ponad 326 mld zł i były one o ponad 10 proc. większe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Bank wskazał, że przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

"PKO BP nie zwalnia tempa i pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, poprawia wyniki" - powiedział prezes PKO BP.

Wyniki banku obciążone były wyższymi składkami na Bankowy Fundusz Gwarancyjny - składki na BFG wzrosły o 66,5 proc. do 388 mln zł, z czego 348 mln zł stanowiła składka na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków.

"W ciągu 10 lat przekazaliśmy 3 mld zł na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a w ostatnich kilku latach również 3 mld zł z tytułu podatku od aktywów bankowych" - mówił Jagiełło.

Wiceprezes banku odpowiedzialny za obszar finansów i rachunkowości Rafał Kozłowski wskazał, że PKO BP dwa lata przed czasem zrealizowało finansowe cele Strategii na lata 2016-2020.

"Wszystkie cele finansowe z tej strategii na rok 2020 zostały osiągnięte z dwuletnim wyprzedzeniem, bo już w IV kwartale 2018 roku. To powoduje, że te cele powinniśmy zrewidować. I takiej rewizji dokonamy. I podzielimy się nowym zestawem celów finansowych w drugim półroczu tego roku. To co się zmieni, to pewnie wymiar celów, a może same cele finansowe w sensie ich definicji. Ale to co się nie zmieni to nasza koncentracja na transformacji cyfrowej" - zapowiedział Kozłowski.

Jak mówił, bank kontynuuje transformację cyfrową. Działalność rozpoczął Operator Chmury Krajowej, to spółka założona pod koniec ubiegłego roku przez PKO Banku Polski i Polski Funduszu Rozwoju. PKO Bank Polski został pierwszym klientem spółki.

"Bank dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Wypłaci 1,33 zł na akcje w sierpniu br. - taka jest decyzja akcjonariuszy" - powiedział Kozłowski.

Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając m.in. 17,6 proc. udziału w rynku kredytów, 11,2 proc. w rynku leasingowym. Bank posiada ponad 8,9 mln kart płatniczych.

Zbigniew Jagiełło
ARC
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane