Jago coraz bliżej połączenia z Chłodnią Łódź

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 15-01-2008, 00:00

Dystrybutor mrożonek szykuje fuzję, prawdopodobnie z Chłodnią Łódź. W kolejce czekają przejęcia. Pierwsze już wkrótce.

Dystrybutor mrożonek szykuje fuzję, prawdopodobnie z Chłodnią Łódź. W kolejce czekają przejęcia. Pierwsze już wkrótce.

Przed wczorajszą sesją krzeszowicka Jago podała, że podpisała list intencyjny w sprawie połączenia z krajowym konkurentem. Jego nazwy nie ujawniła. Mimo to inwestorzy chętnie kupowali papiery spółki. Na spadkowym rynku podrożały o 8,62 proc., do 3,15 zł.

Tajemniczą firmą jest prawdopodobnie Chłodnia Łódź. Jej jedynym akcjonariuszem jest Elżbieta Sjöblom. Inwestorka kontroluje również, poprzez spółki zależne, większość kapitału samego Jago.

— Nie potwierdzam, nie zaprzeczam — tak komentuje przypuszczenia Wojciech Antkowiak, prezes Jago.

Dlaczego ukrywa nazwę firmy? Żeby konkurenci z branży wiedzieli mniej. Rynek kapitałowy pozna ją dopiero po zakończeniu due diligence (audytu ekonomicznego i prawnego), czyli najpóźniej do końca pierwszego kwartału. Na razie prezes podaje tylko, że partner ma przychody porównywalne do przychodów Jago (w 2006 r. było to 132,7 mln zł). Na temat rentowności nie chce się wypowiadać.

— Będziemy w stanie to ocenić dopiero po due diligence — wyjaśnia prezes.

Firma ma silną pozycję na rynku dystrybucji mrożonek, specjalizuje się w rynku detalicznym. Ma kilka oddziałów w różnych lokalizacjach. Na jakie synergie może liczyć Jago? Zdaniem prezesa, znaczące będą korzyści kosztowe, zakupowe, transportowe i dystrybucyjne.

Jeśli chodzi o strukturę transakcji, to będzie jeszcze negocjowana.

— Na razie skłaniamy się ku emisji akcji kierowanej do właścicieli tej firmy w zamian za jej akcje — twierdzi Wojciech Antkowiak.

Zapowiada też kolejne transakcje, ale będą to już przejęcia, nie fuzje. O pierwszym rynek dowie się prawdopodobnie już w najbliższych dniach. Chodzi znów o firmę z branży mrożonek. Akwizycje nie wpłyną jednak na wydanie pieniędzy z niedawnej emisji (ponad 40 mln zł).

— Cele emisyjne nie obejmowały przejęć. Zgodnie z prospektem, większość pieniędzy przeznaczamy na budowę chłodni w Bieniewie. Ten projekt już ruszył — zapewnia Wojciech Antkowiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy