Jak banki walczą o wyższą zyskowność

  • Ignacy Morawski
opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Obciążenia podatkowe i regulacyjne oraz niskie stopy procentowe negatywnie wpływają na zyskowność banków. Branża walczy o to, by poprawić swoje wyniki.

Bankowość to kiedyś w Polsce był złoty biznes. Wysokie zyski, dobre zarobki, prestiż pracy, ochrona ze strony państwa (np. w formie ubezpieczeń dla zobowiązań) — trudno wyobrazić sobie lepsze warunki dla właścicieli i pracowników. Dziś jest inaczej. Zyskowność jest znacznie niższa niż w przeszłości, komfort pracy spada, prestiż również się obniżył, a państwo nakłada na branżę coraz więcej obciążeń — od podatku bankowego, przez podwyższone składki na fundusz gwarancyjny, po presję na restrukturyzację kredytów walutowych. Do tego dochodzą niskie stopy procentowe, które obniżają marże banków.

Zyskowność branży bankowej w Polsce (mierzona wskaźnikiem ROE — zwrotu na kapitale) jest dziś niższa niż w większości krajów naszego regionu i porównywalna z mało wydajnym sektorem bankowym w Niemczech. Banki walczą jednak o to, by podnieść zyski i przynajmniej częściowo przywrócić miary zyskowności do poziomów sprzed pięciu-ośmiu lat.

Pierwszym komponentem walki o wyższą zyskowność jest podnoszenie marż, zarówno odsetkowej, jak i prowizyjnej. Od roku 2016, w którym wprowadzono podatek bankowy, marża odsetkowa (różnica między przychodami z odsetek i kosztami odsetek, podzielona przez wartość aktywów) i marża prowizyjna (różnica między przychodami z prowizji i kosztami prowizji, podzielona przez wartość aktywów) zaczęły się dość wyraźnie zwiększać. Przy czym trend wzrostu wyniku odsetkowego jest kontynuowany, a w przypadku wyniku prowizyjnego nastąpiło wyhamowanie — widać potencjał podnoszenia dochodów z tego źródła jest ograniczony.

Drugim komponentem na drodze do odzyskania zyskowności jest ograniczanie kosztów. To jest jeden z głównych powodów, dla których komfort pracy w bankach dziś jest niższy niż kiedyś — banki starają się ograniczyć koszty zatrudnienia w reakcji na wzrost kosztów podatkowych i regulacyjnych. W całym sektorze relacja kosztów do dochodów wciąż wyraźnie przekracza 50 proc. i w nadchodzących latach będzie zapewne wyraźnie ograniczana. Przy dobrej koniunkturze banki mają szansę, by w ciągu kilku lat przynajmniej częściowo odzyskać dawne poziomy zyskowności. Choć jeżeli stopy procentowe będą utrzymywanie na tak niskim poziomie jak dziś, to nie będzie to łatwe. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IGNACY MORAWSKI, dyrektor Spotdaty

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu