Jak BPO to tylko w naszym kraju

AZA
opublikowano: 17-03-2009, 00:00

Polska sprzyja inwestycjom z sektora BPO. Wykształcenie Polaków, infrastruktura i rynek nieruchomości powinny przyciągać kapitał.

Polska sprzyja inwestycjom z sektora BPO. Wykształcenie Polaków, infrastruktura i rynek nieruchomości powinny przyciągać kapitał.

Z najnowszego raportu dotyczącego perspektyw inwestowania w Polsce, opracowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Jones Lang LaSalle i Grafton Recruitment, wynika, że nasz kraj jest jedną z najlepszych w Europie lokalizacji dla inwestycji z sektora BPO.

Raport ocenia wykształcenie i zdolności językowe Polaków, infrastrukturę, zachęty inwestycyjne i rynek nieruchomości, a więc czynniki wpływające na decyzje inwestorów lokujących nowe projekty.

Prognozy na 2009 rok mówią o wzroście gospodarczym rzędu 2 proc., co czyni nas jednym z niewielu krajów Unii o dodatnim PKB.

Inne atuty? Co roku krajowe uczelnie opuszcza około 400 tys. absolwentów, co przy ogólnej liczbie studentów — wynoszącej prawie 2 mln — stanowi zaplecze dla przedsiębiorców szukających młodych, utalentowanych pracowników. Ponadto polski rynek pracy jest stabilny — rotacja kadr nie przekracza 15 proc. W raporcie czytamy również, że: "polscy pracownicy są dobrze wykształceni, wyspecjalizowani i mają wysokie kompetencje językowe. Poza językiem angielskim wzrasta również znajomość niemieckiego i francuskiego. Oczekiwania płacowe w Polsce są jednak dużo niższe niż w Europie."

Z raportu wynika, że czynnikiem zachęcającym firmy z branży BPO do lokowania inwestycji jest także dostępność biur. Sytuacja na polskim rynku najmu zapowiada się zaś korzystnie dla najemców. Większość biurowców buduje się w standardzie klasy A, z planami umożliwiającymi ich dogodną aranżację i powierzchniami odpowiednimi np. dla centrów usług.

Miesięczne czynsze zaczynają się od 13 euro/mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jak BPO to tylko w naszym kraju