Jak Chińczycy politycznie wykorzystują pandy

KŁ, CNNMoney
opublikowano: 15-10-2013, 10:34

Pekin obecnie wypożycza około 50 uroczych czarnobiałych futrzaków ogrodom zoologicznym na świecie i niemal wszystkie ostatnie pożyczki zostały udzielone krajom, z którymi Chiny podpisały duże umowy handlowe i inwestycyjne, informuje portal CNNMoney.

Pandę można dostać w zamian za eksport kluczowych technologii energetycznych do Chin. Zaopatrując Pekin w uran potrzebny do reaktorów atomowych, można dostać pandę. Podobnie jest w przypadku podpisania umowy o wolnym handlu.

Partnerzy handlowi dodatkowo płacą Chinom za wypożyczenie zwierząt, które przyciągają tłumy do ogrodów zoologicznych.

- Wypożyczanie pand powiązane jest z dostarczaniem Chinom cennych surowców i technologii i symbolizuje chęć budowy przez Chiny „guangxi”, głębokich więzi handlowych charakteryzujących się zaufaniem, wzajemnością, lojalnością i długotrwałością – głosi ostatnia publikacja naukowców z Oxford University.

Przykładem takiej wymiany jest Szkocja, która na początku 2011 r. wynegocjowała z Chinami umowy warte miliardy dolarów na dostawy łososia oraz technologii na przemysłu petrochemicznego i odnawialnych źródeł energii. W zamian Chiny wypożyczyły parę pand Zoo w Edynburgu.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Pandy trafiły również do państw, które dostarczają państwu środka uran, potrzebny do zrealizowania ambitnych planów energetycznych kraju.

Kanada i Francja podpisały miliardowe umowy na eksport uranu, po czym trafiły do nich pandy. Australia, która ma największe rezerwy uranu na świecie, otrzymała parę pand w 2009 r., po tym jak w 2006 r. podpisała umowę na dostawy surowca do Chin.

Inne państwa, do których trafiły zwierzęta podpisały porozumienia o wolnym handlu – dotyczy to m.in. Sinapuru, Tajlandii i ostatnio Malezji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, CNNMoney

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu