Jak i kiedy poprawić deklarację VAT

Krzysztof Kaczmarek
08-11-2005, 00:00

Czy mogę dokonać korekty deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej, jeżeli nie wykazała ona nieprawidłowości?

- Kwestię korekty deklaracji VAT reguluje art. 81b § 3 znowelizowanej ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 września 2005 r. Wynika z niego, że prawo do korekty po zakończeniu kontroli podatkowej nie ma zastosowania w przypadku podatku od towarów i usług. Na szczęście to nieprawda — Ministerstwo Finansów stwierdziło, że nie takie były intencje ustawodawcy. „Nie ma merytorycznego i praktycznego uzasadnienia dla uznania bezskuteczności korekty deklaracji VAT w każdej sytuacji po zakończeniu kontroli podatkowej” — czytamy w piśmie MF z 8 sierpnia (sygn. SP1/618/8012-110-2024/05/EB). Zdaniem resortu, korekta VAT złożona wtedy, gdy kontrola nie wykazała nieprawidłowości — będzie prawnie skuteczna. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że urzędy skarbowe dostosują się do tych zaleceń.

Czy, składając korektę deklaracji, nadal jestem zmuszony do złożenia tzw. czynnego żalu, aby uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej?

- Skutkiem nowelizacji ordynacji podatkowej jest także zmiana w kodeksie karnym skarbowym. Dodany art. 16a wprowadza niekaralność dla podatników składających korektę deklaracji podatkowej, tym samym eliminuje konieczność składania tzw. czynnego żalu (przyznania się do popełnionego wykroczenia lub przestępstwa skarbowego wraz z ujawnieniem okoliczności czynu). Warunkiem niekaralności jest to, aby złożona korekta była skuteczna. Nie mogą więc zachodzić przeszkody do jej dokonania, takie jak rozpoczęcie postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej. Należy również wyjaśnić przyczyny korekty i uiścić zaległy podatek.

Co mogę zrobić, gdy urząd skarbowy stwierdzi pomyłkę w mojej deklaracji i sam zwiększy moje zobowiązanie podatkowe?

- Organ podatkowy może sam skorygować omyłki bądź błędy rachunkowe w deklaracji poprzez naniesienie stosownych poprawek lub uzupełnień tylko wtedy, gdy są one oczywiste. Nie może więc samodzielnie dokonać zmian w naszych rozliczeniach, np. uznać, że nieprawidłowo zakwalifikowaliśmy koszty uzyskania przychodów. Zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, straty lub kwoty nadpłaty bądź też zwrotu podatku nie może przekroczyć 1000 zł. O dokonanej zmianie urząd musi poinformować podatnika, dostarczając mu uwierzytelnioną kopię skorygowanej deklaracji. Podatnik może nie zgodzić się z korektą przez wniesienie sprzeciwu do organu, który jej dokonał w ciągu 14 dni od dnia otrzymania kopii deklaracji. Wniesienie takiego sprzeciwu anuluje korektę.

Krzysztof Kaczmarek, partner w spółce doradztwa podatkowego TPA Horwath Sztuba Kaczmarek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kaczmarek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jak i kiedy poprawić deklarację VAT