Jak (legalnie) płacić niższe podatki

Anna Bryńska
opublikowano: 07-02-2006, 00:00

Prowadzę działalność gospodarczą (piekarnia i cukiernia) jako osoba fizyczna. Zamierzam kupić nowy sprzęt komputerowy i program do obsługi sprzedaży i produkcji, na przykład receptur produkcyjnych. Słyszałem, że pojawiła się jakaś nowa ulga podatkowa dotycząca nowych technologii. Czy przysługuje ona w moim przypadku?

- Z ulgi tej, polegającej na odliczaniu od dochodu podatkowego wydatków na nabycie technologii, mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Należy jednak spełnić szereg warunków. Przede wszystkim za nowe technologie uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych (w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych), nabytą przez podatnika od jednostek naukowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów i która na świecie jest stosowana nie dłużej niż od pięciu lat, co potwierdza opinia niezależnej jednostki naukowej. Z pana wypowiedzi wynika, że planowany zakup (komputer i software) nie spełnia definicji nowej technologii. Nie będzie go można wykorzystać do wspomnianej ulgi. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby na przykład kupił pan od jednostki naukowej nowy patent dotyczący technologii wypieku chleba czy ciasta.

Może pan skorzystać z innych sposobów obniżenia dochodu do opodatkowania. Komputery wolno amortyzować według preferencyjnych zasad przewidzianych dla fabrycznie nowych środków trwałych nabytych bezpośrednio od producenta lub od jednostki handlowej. W pierwszym roku podatkowym, w którym taki środek trwały został wprowadzony do ewidencji, odpis amortyzacyjny wyniesie 30 proc. jego wartości początkowej. Odpis może być dokonany jednorazowo, ale nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środek został wprowadzony do ewidencji, lub w równych ratach co miesiąc. Wydatki na nabycie programu komputerowego zamortyzuje pan w dwa lata.

Od dwóch lat nasza spółka buduje halę targową. Ze względu na brak pieniędzy wstrzymaliśmy prace. Czy do kosztów podatkowych możemy zaliczyć wydatki, które ponieśliśmy na inwestycję?

- Hala targowa stanowi środek trwały. Wydatki na jej budowę nie stanowią bezpośrednio kosztu podatkowego. Kosztem takim są dopiero odpisy amortyzacyjne od gotowego, przyjętego do używania środka trwałego. Prowadzona inwestycja nie została zakończona, stąd nie mamy do czynienia z kompletnym i zdatnym do użytku środkiem trwałym. Poniesione wydatki są zamrożone i nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Gdybyście sprzedali nieukończoną halę, to otrzymana cena będzie przychodem podatkowym, a wydatki, zamrożone na koncie inwestycyjnym, będą kosztem podatkowym.

Anna Bryńska, radca prawny w kancelarii Lovells

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bryńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jak (legalnie) płacić niższe podatki