Jak minimalizować ryzyko przerwania ciągłości działania naszego biznesu? (relacja na żywo)

MATERIAŁ WE WSPÓŁPRACY Z GENERALI
opublikowano: 23-10-2019, 10:12

Zarządzanie Ciągłością Działania (BCM) to kluczowa strategia minimalizacji ryzyka dla zdarzeń powodujących przerwę działalności/ zakłócenia w łańcuchu dostaw. O tym jak wdrożyć ją w swojej firmie i jak wpływa to na bezpieczeństwo naszego biznesu rozmawiali eksperci Generali i riskChallenge. Oto zapis relacji na żywo.

15:00

Na tym kończymy relację z dzisiejszego spotkania kompleksowo przedstawiającego temat zarządzania ciągłością działania. Dziękujemy za uwagę. 

14:53

- Podczas pracy z jedną z firm okazało się, że ich serwer podstawowy i backup znajdowały się w jednym miejscu. To pokazuje, że nawet w małej firmie można znaleźć wiele luk i poprawić wiele rzeczy - mówi Janusz Słobosz. - Był tam opracowany pewien plan, ale on powstał dwa lata temu w innych okolicznościach i z inną kadrą pracowniczą. Trzeba pamiętać, żeby plan działań na wypadek zakłóceń był zawsze aktualny, zwłaszcza w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości - dodaje. 

14:45

Czas na przykłady planowania ciągłości działania. Janusz Słobosz omawia wdrożenie BCM w konkretnej organizacji - Firma bardzo chciała, była zmobilizowana i zapewniła odpowiednie warunki, żeby zrealizować plan w cztery tygodnie. I to się udało - mówi. 

14:31

- Bardzo ważne w planie wprowadzenia BCM jest odpowiednie zdefiniowanie ról we wszystkich okolicznościach. Musimy ocenić, czy koordynator ma odpowiednie zasoby czasu żeby w na co dzień mieć kontrolę. Potrzebne jest też obsadzenie funkcji na czas zakłócenia w firmie - kto odpowiada za poszczególne procesy - podkreśla Janusz Słobosz. 

14:22

22 pytania, na podstawie których możemy opracować Plan Ciągłości Działania dotyczą m.in. lokalizacji organizacji, zagrożeń jakie mogą zakłócić działalność i profilu klientów. - Trzeba przemyśleć jakie grupy mogą być poszkodowane w przypadku zakłóceń w naszej organizacji i jak długo klient może czekać na nasze towary czy usługi, zanim nie przeniesie się do konkurencji - mówi Janusz Słobosz. 

14:20

Inwestycje w BCM często muszą być decyzją kluczowych osób w firmie, bo to może zmienić model biznesowy organizacja. Za każdym razem firma musi sobie zadać pytanie co jest jej celem i jak zamierza działać - mówi Janusz Słobosz. 

14:06

Ile może trwać zbudowanie BCM? Dla małych firm mogą to być nawet cztery tygodnie. Wpływ na to ma jednak wiele czynników. 

14:01

- BCM jest dla każdej firmy i w przypadku mniejszych firm można go opracować na podstawie 22 pytań - mówi Janusz Słobosz.

13:57

Za nami krótka przerwa, a po niej praktyczne podejście do wdrożenia, utrzymania i doskonalenia BCM

13:24

Janusz Słobosz podkreśla, że w przypadku wystąpienia zakłócenia trzeba określić minimalny poziom działania firmy, który pozwoli osiągać cele i utrzymać klientów. Błędem byłoby oczekiwanie, że w krótkim czasie uda się przywrócić poziom działania sprzed wystąpienia problemów. 

13:20

Kolejną omawianą kwestią jest BSM w kontekście standardu ISO. 

13:04

Janusz Słobosz przedstawia kolejne aspekty BCM. - Nie tylko dział produkcyjny czy segment utrzymania ruchu powinny być częścią BCM. Wszystkie działy firmowe powinny myśleć o tym rozwiązaniu - mówi. 

12:59

Rozmawiamy teraz o korzyściach z zarządzania ciągłością. Zgodność działania z prawem, spełnianie oczekiwań klientów, optymalizacja ochrony ubezpieczeniowej, ochrona reputacji i odporności na kryzysy, tworzenie przewagi konkurencyjnej i hierarchizacja inwestycji. Takie cele realizuje zarządzanie ciągłością działania organizacji. 

12:53

- Ciągłość działania konkuruje z optymalizacją i redukcją kosztów. Firmy muszą bć tego świadome - mówi Janusz Słobosz.

12:48

Janusz Słobosz dzieli ryzyka na tradycyjne (np. pożar awaria infrastruktury informatycznej), nowoczesne (np. cyberatak), reputacyjne (np. utrata reputacji marki) i pozostałe (brak wykwalifikowanej kadry, sytuacja makroekonomiczna). - BCM to nie jest ubezpieczenie. To sposób zarządzania organizacją - podkreśla ekspert firmy riskChallenge. 

12:30 

W swojej prezentacji Janusz Słobosz przedstawi m.in. najistotniejsze ryzyka organizacji w 2019 roku i zaprezentuje realne przykłady związane z zarządzeniem ciągłością działania. 

12:15

Do godziny 12:30 trwa przerwa kawowa, a po niej wystąpienie Janusza Słobosza na temat zarządzania ciągłością działania w przedsiębiorstwie. 

11:54

Bartłomiej Mateńka zwrócił również uwagę na techniczną ocenę ryzyka w ubezpieczeniach korporacyjnych oraz udział zagadnień z ubezpieczeń BI (business interruption). 

11:36

- Szkoda majątkowa czy przerwa w prowadzeniu działalności? To zależy, ale trzeba być przygotowanym na każdą z tych ewentualności - mówi Bartłomiej Mateńka, dyrektor departamentu inżynierów oceny ryzyka w Generali Polska podczas kolejnego wystąpienia. 

11:08

Simoncelli zwrócił też uwagę na wysoki wzrost PKB per capita w Polsce przez ostatnie 10 lat, czego nie da się porównać ze wzrostem we Włoszech. - Jesteśmy dumni, że jesteśmy w Polsce. Złoty medal dla Polski za ekonomikę tego kraju i warunki do działania - powiedział. 

10:50

Trwa wystąpienie Andrei Simoncellego. Prezes Generali Polska powitał gości zebranych na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podkreślił, że jeśli nie wierzy się w dany kraj, jeśli nie wierzy się w biznes w tym kraju, to nie spotyka się w tym kraju. To spotkanie jest dowodem na to, jak ważnym krajem dla Generali jest Polska. Nie tylko ze względu na wartości, ale też z uwagi na liczby i wskaźniki. Podkreślił również znaczenie przejęcia Concordii dla dalszych działań Generali. 

10:38

Po przemówieniu prezesa Generali Polska Andrei Simoncellego na scenie pojawi się Tomasz Kukuła (Generali). Będzie opowiadał m.in. o realizowanej koncepcji/wizji ubezpieczeń korporacyjnych w Generali oraz o otoczeniu i postępie technologicznym, który istotnie wpływa na sposób działania ubezpieczycieli

10:15

Po wystąpieniu prezesa swoje prelekcje wygłosi trzech ekspertów Generali i riskChallenge. Tytuł wystąpienia Tomasza Kukuły (Generali) to "Underwriting w ubezpieczeniach korporacyjnym a BCM", Bartłomiej Mateńka (Generali) przybliży kwestię oceny ryzyka, a Janusz Słobosz (riskChallenge) opowie o zarządzaniu ciągłością działania w przedsiębiorstwie i BCM. 

10:00

Konferencja "BCM - od czego zacząć i jak przejść do wdrożenia" odbywa się dziś na Stadionie Narodowym. Początek zaplanowany jest na godz. 10:30, a gości powita prezes Andrea Simoncelli. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ WE WSPÓŁPRACY Z GENERALI

Polecane