Zarządzanie Ciągłością Działania (BCM) to kluczowa strategia minimalizacji ryzyka dla zdarzeń powodujących przerwę działalności/ zakłócenia w łańcuchu dostaw. O tym jak wdrożyć ją w swojej firmie i jak wpływa to na bezpieczeństwo naszego biznesu rozmawiali eksperci Generali i riskChallenge. Oto zapis relacji na żywo.
15:00
Na tym kończymy relację z dzisiejszego spotkania kompleksowo przedstawiającego temat zarządzania ciągłością działania. Dziękujemy za uwagę.
14:53
- Podczas pracy z jedną z firm okazało się, że ich serwer podstawowy i backup znajdowały się w jednym miejscu. To pokazuje, że nawet w małej firmie można znaleźć wiele luk i poprawić wiele rzeczy - mówi Janusz Słobosz. - Był tam opracowany pewien plan, ale on powstał dwa lata temu w innych okolicznościach i z inną kadrą pracowniczą. Trzeba pamiętać, żeby plan działań na wypadek zakłóceń był zawsze aktualny, zwłaszcza w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości - dodaje.
14:45
Czas na przykłady planowania ciągłości działania. Janusz Słobosz omawia wdrożenie BCM w konkretnej organizacji - Firma bardzo chciała, była zmobilizowana i zapewniła odpowiednie warunki, żeby zrealizować plan w cztery tygodnie. I to się udało - mówi.
14:31
- Bardzo ważne w planie wprowadzenia BCM jest odpowiednie zdefiniowanie ról we wszystkich okolicznościach. Musimy ocenić, czy koordynator ma odpowiednie zasoby czasu żeby w na co dzień mieć kontrolę. Potrzebne jest też obsadzenie funkcji na czas zakłócenia w firmie - kto odpowiada za poszczególne procesy - podkreśla Janusz Słobosz.
14:22
22 pytania, na podstawie których możemy opracować Plan Ciągłości Działania dotyczą m.in. lokalizacji organizacji, zagrożeń jakie mogą zakłócić działalność i profilu klientów. - Trzeba przemyśleć jakie grupy mogą być poszkodowane w przypadku zakłóceń w naszej organizacji i jak długo klient może czekać na nasze towary czy usługi, zanim nie przeniesie się do konkurencji - mówi Janusz Słobosz.
14:20
Inwestycje w BCM często muszą być decyzją kluczowych osób w firmie, bo to może zmienić model biznesowy organizacja. Za każdym razem firma musi sobie zadać pytanie co jest jej celem i jak zamierza działać - mówi Janusz Słobosz.
14:06
Ile może trwać zbudowanie BCM? Dla małych firm mogą to być nawet cztery tygodnie. Wpływ na to ma jednak wiele czynników.
14:01
- BCM jest dla każdej firmy i w przypadku mniejszych firm można go opracować na podstawie 22 pytań - mówi Janusz Słobosz.
Za nami krótka przerwa, a po niej praktyczne podejście do wdrożenia, utrzymania i doskonalenia BCM
13:24
Janusz Słobosz podkreśla, że w przypadku wystąpienia zakłócenia trzeba określić minimalny poziom działania firmy, który pozwoli osiągać cele i utrzymać klientów. Błędem byłoby oczekiwanie, że w krótkim czasie uda się przywrócić poziom działania sprzed wystąpienia problemów.
13:20
Kolejną omawianą kwestią jest BSM w kontekście standardu ISO.
13:04
Janusz Słobosz przedstawia kolejne aspekty BCM. - Nie tylko dział produkcyjny czy segment utrzymania ruchu powinny być częścią BCM. Wszystkie działy firmowe powinny myśleć o tym rozwiązaniu - mówi.
12:59
Rozmawiamy teraz o korzyściach z zarządzania ciągłością. Zgodność działania z prawem, spełnianie oczekiwań klientów, optymalizacja ochrony ubezpieczeniowej, ochrona reputacji i odporności na kryzysy, tworzenie przewagi konkurencyjnej i hierarchizacja inwestycji. Takie cele realizuje zarządzanie ciągłością działania organizacji.
12:53
- Ciągłość działania konkuruje z optymalizacją i redukcją kosztów. Firmy muszą bć tego świadome - mówi Janusz Słobosz.
12:48
Janusz Słobosz dzieli ryzyka na tradycyjne (np. pożar awaria infrastruktury informatycznej), nowoczesne (np. cyberatak), reputacyjne (np. utrata reputacji marki) i pozostałe (brak wykwalifikowanej kadry, sytuacja makroekonomiczna). - BCM to nie jest ubezpieczenie. To sposób zarządzania organizacją - podkreśla ekspert firmy riskChallenge.
12:30
W swojej prezentacji Janusz Słobosz przedstawi m.in. najistotniejsze ryzyka organizacji w 2019 roku i zaprezentuje realne przykłady związane z zarządzeniem ciągłością działania.
12:15
Do godziny 12:30 trwa przerwa kawowa, a po niej wystąpienie Janusza Słobosza na temat zarządzania ciągłością działania w przedsiębiorstwie.
11:54
Bartłomiej Mateńka zwrócił również uwagę na techniczną ocenę ryzyka w ubezpieczeniach korporacyjnych oraz udział zagadnień z ubezpieczeń BI (business interruption).
11:36
- Szkoda majątkowa czy przerwa w prowadzeniu działalności? To zależy, ale trzeba być przygotowanym na każdą z tych ewentualności - mówi Bartłomiej Mateńka, dyrektor departamentu inżynierów oceny ryzyka w Generali Polska podczas kolejnego wystąpienia.
11:08
Simoncelli zwrócił też uwagę na wysoki wzrost PKB per capita w Polsce przez ostatnie 10 lat, czego nie da się porównać ze wzrostem we Włoszech. - Jesteśmy dumni, że jesteśmy w Polsce. Złoty medal dla Polski za ekonomikę tego kraju i warunki do działania - powiedział.
10:50
Trwa wystąpienie Andrei Simoncellego. Prezes Generali Polska powitał gości zebranych na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podkreślił, że jeśli nie wierzy się w dany kraj, jeśli nie wierzy się w biznes w tym kraju, to nie spotyka się w tym kraju. To spotkanie jest dowodem na to, jak ważnym krajem dla Generali jest Polska. Nie tylko ze względu na wartości, ale też z uwagi na liczby i wskaźniki. Podkreślił również znaczenie przejęcia Concordii dla dalszych działań Generali.
10:38
Po przemówieniu prezesa Generali Polska Andrei Simoncellego na scenie pojawi się Tomasz Kukuła (Generali). Będzie opowiadał m.in. o realizowanej koncepcji/wizji ubezpieczeń korporacyjnych w Generali oraz o otoczeniu i postępie technologicznym, który istotnie wpływa na sposób działania ubezpieczycieli
10:15
Po wystąpieniu prezesa swoje prelekcje wygłosi trzech ekspertów Generali i riskChallenge. Tytuł wystąpienia Tomasza Kukuły (Generali) to "Underwriting w ubezpieczeniach korporacyjnym a BCM", Bartłomiej Mateńka (Generali) przybliży kwestię oceny ryzyka, a Janusz Słobosz (riskChallenge) opowie o zarządzaniu ciągłością działania w przedsiębiorstwie i BCM.
10:00
Konferencja "BCM - od czego zacząć i jak przejść do wdrożenia" odbywa się dziś na Stadionie Narodowym. Początek zaplanowany jest na godz. 10:30, a gości powita prezes Andrea Simoncelli.
Podpis: MATERIAŁ WE WSPÓŁPRACY Z GENERALI