Jak można wykorzystać leasing?

Materiał partnera
opublikowano: 19-12-2017, 10:34
aktualizacja: 19-12-2017, 10:39

Leasing kojarzy się w Polsce przede wszystkim z możliwością pozyskania nowych samochodów dla firmy. W rzeczywistości możliwości najmu są o wiele szersze.

Rynek leasingu w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Jeszcze w 2004 roku w taki sposób finansowano inwestycje o wartości zaledwie 14,2 mld zł, a w 2016 roku suma osiągnęła wartość 58,1 mld zł. Leasing to wygodny sposób finansowania inwestycji, a do tego bardzo korzystny ze względu na możliwość przeprowadzenia optymalizacji podatkowej. Chodzi tu przede wszystkim o leasing operacyjny, w którym raty stanowią koszt podatkowy i pozwalają obniżyć zobowiązanie podatkowe. Dzięki takiej metodzie finansowania przedsiębiorca może nie tylko rozbudować flotę aut, ale także zdobyć nowe maszyny do produkcji i zrobić zakupy w sklepie. A to nie wszystkie możliwości. Potencjał dzierżawy jest o wiele większy. Oto krótka lista możliwości wykorzystania tej formy finansowania inwestycji.

1. Rozbudowa floty firmowej

Leasing w Polsce jest najczęściej wykorzystywany do rozbudowy floty firmowej. W 2016 roku sfinansowano w ten sposób zaopatrzenie w pojazdy osobowe na łączną kwotę 24,4 mld zł, czyli o 30,9% więcej niż w 2015 roku. Z kolei finansowanie transportu ciężkiego (samochodów powyżej 3,5 tony, ciężarówek, autobusów, statków, samolotów) osiągnęło poziom 17,2 mld zł, co oznacza wzrost o 27,2% r/r. Należy podkreślić, że z opcji najmu pojazdów korzysta najczęściej sektor mikro- i małych firm – takie podmioty to aż 53% wszystkich klientów leasingobiorców. Trzeba również zauważyć, że coraz popularniejszy w ostatnich latach staje się także wynajem długoterminowy samochodów, czyli leasing operacyjny z obsługą (leasingodawca zajmuje się dodatkowo administrowaniem i serwisowaniem floty) – z takiego rozwiązania korzysta już co piąta polska firma, która nabywa nowe auta flotowe.

2. Metoda płatności

Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że leasing może być także użyty jako metoda płatności w niektórych sklepach, na przykład w MediaMarkt (w placówkach stacjonarnych i online). Jest to możliwe dzięki warszawskiemu fintechowi LeaseLink, który jest liderem rynku leasingowego w segmencie online. W przypadku płatności leaselinkiem przedsiębiorca nie musi wypełniać żadnych dokumentów ani wniosków - dzięki specjalnej aplikacji. Takie rozwiązanie sprawia, że cała procedura leasingowa realizowana jest błyskawicznie; do tego można korzystać z leasingu siedem dni w tygodniu, przez całą dobę. Tak naprawdę wystarczy wybrać przedmiot dzierżawy, dostosować harmonogram spłat w aplikacji, podać dane i dokonać przelewu weryfikacyjnego (1 zł), a potem zaakceptować umowę w systemie. W ten sposób można w MediaMarkt zapłacić leasingiem za sprzęt IT i inne urządzenia elektroniczne.

3. Leasingowanie maszyn jako alternatywa dla kredytu

Leasing może być także dobrą alternatywą dla kredytu inwestycyjnego, gdy przedsiębiorca zamierza wyposażyć w swój zakład przemysłowy w nowe maszyny. To nie jest wcale rzadkie rozwiązanie. Tylko w Polsce 26,4% wszystkich aktywów sfinansowanych w 2016 roku stanowiły właśnie maszyny i inne urządzenia, podczas gdy 17,7% maszyn zostało sfinansowanych pożyczką. W naszym kraju z leasingu maszyn korzysta bardzo często sektor mikro- i małych firm , chociaż w tym przypadku dominują przedsiębiorstwa osiągające roczne obroty powyżej 20 mln zł. Metodą leasingu można sfinansować zarówno nowe, jak i używane maszyny, a niektórzy leasingodawcy oferują także możliwość finansowania maszyn z zagranicy, z zastrzeżeniem jednak, że muszą je oferować renomowani sprzedawcy. Czasami możliwe jest także sprowadzenie maszyny do Polski bezpośrednio przez przedsiębiorcę, a potem odsprzedanie jej firmie leasingowej.

4. Inwestycje na rynku nieruchomości

Leasing nieruchomości nie jest na razie zbyt popularny w naszym kraju, ale nie brakuje przedsiębiorców, którzy decydują się na taką metodę finansowania zakupu budynków. Co prawda w 2016 roku udział finansowania nieruchomości w leasingu wynosił zaledwie 1,2%, ale już w I kwartale 2017 roku nastąpił wzrost o 15% w stosunku do IV kwartału roku poprzedniego. Dzięki leasingowi można sfinansować nieruchomości produkcyjne, handlowe, usługowe itp. Mogą to być zarówno pojedyncze lokale, jak i całe budynki, hale, magazyny i inne obiekty, które wykorzystuje się w działalności gospodarczej.

Leasing jest bardzo elastycznym sposobem finansowania, można go wykorzystać do bardzo wielu różnych celów – od zakupu dużej partii samochodów czy maszyn po finansowanie pojedynczych transakcji w sklepach. Wystarczy tylko znaleźć korzystną ofertę na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jak można wykorzystać leasing?