Jak najdalej od polityki

  • Andrzej Arendarski
22-01-2014, 00:00

Prezes Najwyższej Izby Kontroli zapowiedział, że kontrolerzy przyjrzą się budowie gazoportu w Świnoujściu oraz umowie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) z koncernem Qatargas na dostarczanie LNG.

Część ekspertów wskazuje, że wynegocjowana kilka lat temu cena jest dzisiaj zbyt wysoka jak na europejskie warunki. Warto zatem umowę zmienić, oczywiście uwzględniając polskie interesy. I nie chodzi tu o interesy gazowego koncernu, lecz o koszt zapewnienia Polsce bezpieczeństwa surowcowego. Najgorsze jednak, co mogłoby się zdarzyć, to czynienie tego pod presją nadchodzącego cyklu wyborów.

Renegocjacja kontraktu katarskiego będzie jednym z najtrudniejszych zadań nowego zarządu PGNiG. I to on sam powinien się z tym uporać, bez politycznej presji. Jedyna szansa na kompromis z Qatargasem to pozostawienie sprawy ekspertom. Zamieszanie wokół tzw. memorandum gazowego dobitnie pokazało, jak bardzo zaszkodzić mogą politycy, wpatrzeni w sondażowe słupki.

ANDRZEJ ARENDARSKI

prezes Krajowej Izby Gospodarczej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANDRZEJ ARENDARSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jak najdalej od polityki