Jak nie kredyt, to pożyczka

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 10-09-2010, 00:00

Kredyt obrotowy to jedna z możliwości uzyskania przez firmę finansowania. Ale są także inne — i to popularniejsze.

Nie brakuje produktów bankowych wspierających finansowanie firm

Kredyt obrotowy to jedna z możliwości uzyskania przez firmę finansowania. Ale są także inne — i to popularniejsze.

Wydawać by się mogło, że po kryzysie uzyskanie kredytu powinno być dla firm łatwiejsze. Jednak zdaniem Michała Pacholczyka, zastępcy dyrektora departamentu sprzedaży ds. klientów biznesowych w MultiBanku, w polityce kredytowej banków nie nastąpiły radykalne zmiany.

— Kredyt można uzyskać na takich samych warunkach jak w zeszłym roku. Z naszych obserwacji wynika, że więcej małych firm ma trudności ze spełnieniem bankowych kryteriów. Do wielu z nich kryzys dotarł z opóźnieniem, a ich sytuacja finansowa pogorszyła się dopiero teraz. Mimo to zwiększyliśmy sprzedaż kredytów, bo firmy zaliczane do naszego portfela kredytobiorców radzą sobie bardzo dobrze i chętniej niż w przeszłości sięgają po finansowanie — przekonuje Michał Pacholczyk.

Zaufanym łatwiej

Kredytu obrotowego przeznaczonego na finansowanie bieżącej działalności firmy, np. na zakup towaru, spłatę zobowiązań krótkoterminowych czy wyposażenie siedziby, udziela się zazwyczaj w rachunku kredytowym jednorazowo lub w transzach. Największą szansę na jego uzyskanie mają te firmy, które bank zna, czyli takie, które mają w nim rachunek.

— Od kwietnia mBank proponuje swoim najaktywniejszym klientom firmowym korzystanie z nowego procesu obsługi kredytowej. Bank automatycznie wylicza i oferuje firmom limit na dowolny produkt kredytowy. Przedsiębiorca może sprawdzić jego kwotę po zalogowaniu się do systemu transakcyjnego lub w jednym z punktów sprzedaży. Po podpisaniu umowy w wybranym punkcie mBanku środki zostaną uruchomione w ciągu 15 minut — wyjaśnia Marek Piotrowski, naczelnik wydziału mBiznes w mBanku.

Nie oznacza to, że na uzyskanie kredytu nie mają szans inne przedsiębiorstwa. Muszą się jednak wykazać nieskazitelną historią kredytową i odpowiednimi obrotami na rachunku.

Ofert kredytów obrotowych na rynku nie brakuje. Większość banków, m.in. Multibank, HSBC Bank Polska czy Bank Millenium, proponuje tradycyjne finansowanie roczne. Maksymalny okres finansowania wynosi jednak trzy lata. Najwyższa suma, jaka można pożyczyć, to zwykle około 100 tys. zł.

Inne opcje

Większą popularnością niż kredyty obrotowe cieszą się jednak na rynku alternatywne produkty. Jednym z nich jest pożyczka gotówkowa. Dlaczego? Klient nie musi zdradzać powodu jej zaciągnięcia. A to oznacza większą swobodę dysponowania pożyczonymi pieniędzmi. Cena za tę elastyczność jest zaś wyższa od kosztów kredytu obrotowego zaledwie o 1-2 punkty procentowe.

Najwięcej klientów dopytuje o odnawialną linię kredytową w rachunku bieżącym. To najdroższy produkt bankowy, ale dla wielu firm najwygodniejszy, bo przedsiębiorstwo otrzymuje pieniądze na konto, a to, czy i kiedy z nich skorzysta, zależy tylko od niego.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Klientowi potrzeba świadomości, że ma na koncie pieniądze, które w razie potrzeby może wydać. Właściwe odsetki są naliczane od kwoty, która została spożytkowana — wyjaśnia Michał Pacholczyk.

Od niewykorzystanych środków klient płaci niewielką prowizję, jak jednak twierdzi Michał Pacholczyk, wystarczy 4-5 miesięcy, aby wykorzystać ponad połowę pożyczonej sumy, co zwalnia z prowizji od niewykorzystania limitu. Linię kredytową z reguły przyznaje się na rok, ale stałe wpływy na rachunek bieżący powodują, że bank przedłuża ją na kolejny okres.

Inną możliwością, do której coraz częściej przekonują się polskie firmy, jest faktoring. Według Sebastiana Grabka, dyrektora departamentu faktoringu HSBC Bank Polska, koszt usług faktoringowych jest porównywalny z opłatą za kredyt obrotowy, a klient otrzymuje jeszcze dodatkowe opcje.

— Faktoring pozwala skrócić cykl obrotu gotówki poprzez zamianę należności na nią, co znacznie poprawia płynność finansową firmy. Ponadto obejmuje zarządzanie należnościami i monitowanie odbiorców, czego nie oferuje kredyt obrotowy. Poza tym kredyt bankowy jest znacznie trudniejszy do uzyskania niż faktoring, bo w przypadku kredytu banki oceniają sytuację finansową firmy oraz wielkość i jakość zabezpieczeń, natomiast faktoring opiera się na cesji należności na faktora i zwykle nie stosuje się dodatkowych zabezpieczeń, np. w postaci hipoteki lub zastawów rejestrowych. Faktor przede wszystkim zwraca uwagę na strukturę należności (liczba odbiorców, poziom koncentracji sprzedaży na poszczególnych odbiorców) i ich jakość (okres współpracy z odbiorcami, opóźnienia w płatnościach, występowanie kompensat) — zachęca Sebastian Grabek.

Podobnego zdania jest Iwona Kęsik z departamentu marketingu bankowości i przedsiębiorstw w banku Millennium. Twierdzi, że przejęcie przez bank ryzyka braku płatności kontrahenta to podstawa sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Z kolei rozwiązaniem polecanym przez Marka Piotrowskiego z mBanku jest mało popularna wśród małych i średnich przedsiębiorstw karta kredytowa.

— Jeśli klient regularnie spłaca zadłużenie, to taka karta jest wygodna, gdyż daje stały dostęp do pieniędzy, a to zapewnia płynność finansową przedsiębiorstwa — informuje Marek Piotrowski.

Firmową kartę kredytową stosuje się w bieżącej działalności przedsiębiorcy do zaspokojenia podstawowych potrzeb, np. płacenia za towar czy paliwo. Ponieważ jednak jest przeznaczona do transakcji bezgotówkowych, dlatego trzeba płacić za wypłaty z bankomatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane