Jak ograniczyć koszty rekrutacji

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 17-05-2017, 22:00

Firmy, które w kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych zapominają o kandydatach z poprzednich naborów, tracą czas i pieniądze.

Blisko 80 proc. osób starających się o pracę ma wrażenie, że nikt nie zapoznał się z ich aplikacją. Tylko co piąty kandydat otrzymał informację, dlaczego nie został zatrudniony — wynika z badania „Candidate Experience” przeprowadzonego przez eRecruiter oraz Koalicję na rzecz Przyjaznej Rekrutacji. Autorzy raportu zwracają uwagę, że pracodawcy nie budują relacji z osobami, z którymi odbyli rozmowy kwalifikacyjnei nie przyjęli ich do pracy. Najczęściej zachowują ich CV w bazie danych oraz proponują im śledzenie firmowej zakładki „Kariera”. Tak deklaruje odpowiednio 78 proc. i 54 proc. firm.

— Spora część pracodawców nie stosuje dobrych praktyk, jeśli chodzi o informowanie o zakończeniu procesu naboru lub przyczynach niezatrudnienia. Tymczasem przedsiębiorstwa mają do dyspozycji technologię i specjalne platformy do zarządzania rekrutacjami. Usprawniają komunikację z kandydatami. Nie zajmuje to dużo czasu, a osoby ubiegające się o pracę nie czują się lekceważone — podkreśla Julia Urbańska, menedżer w eRecruiter, a także koordynatorka Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

Zdaniem Pawła Bechcińskiego, dyrektora ds. rekrutacji i rozwoju zasobów ludzkich w Suez Polska, firmy nie wykorzystują w odpowiednim stopniu baz danych oraz zasobów, które już mają.

— Nasza firma zbiera większość życiorysów w ramach tzw. rekrutacji ogólnej, w której kandydaci spontanicznie przesyłają nam aplikacje. Dziennie otrzymujemy ich ok. 20, co w skali roku daje kilka tysięcy. Warto zwrócić uwagę, jaki to jest kapitał dla przedsiębiorstwa. Podczas kolejnych procesów rekrutacyjnych firma nie musi publikować nowego ogłoszenia o pracę i czekać na nowe CV. To zdecydowanie ogranicza koszty i czas rekrutacji — konkluduje Paweł Bechciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu