Jak PMO może wspierać organizację w efektywny sposób? Czynniki sukcesu i przykłady

  • Materiał partnera
opublikowano: 06-03-2019, 10:20

W ostatnim czasie pojęcie PMO czyli Biura Zarządzania Projektami (Project Management Office) jest coraz bardziej popularne w świecie biznesu. Pojawiają się odrębne publikacje i konferencje a rynek zaczyna domagać się specjalistów ze specyficznym zestawem kompetencji w tej dziedzinie. Czy zawsze mówiąc o PMO mamy jednak na myśli to samo? I czy potrzeba jest w ogóle jakakolwiek unifikacja tego pojęcia?

Sprowadź program konferencji IV Project Management Forum, która odbędzie się już 9-10 kwietnia w Warszawie.

Ewa Palarczyk, Dyrektor Wykonawczy ds. projektów inwestycyjnych, Tauron Polska Energia SA
Ewa Palarczyk, Dyrektor Wykonawczy ds. projektów inwestycyjnych, Tauron Polska Energia SA

PMO to jeden z elementów szeroko pojętego modelu zarządzania projektami każdej organizacji, która w sposób przewidywalny i ustrukturyzowany wdraża zmiany lub dostarcza nowe produkty. W zależności od skali firmy, branży czy kultury organizacyjnej PMO może pełnić różne funkcje: od administracyjnej odpowiedzialnej za firmową metodykę zarządzania projektami, szablony dokumentów czy szkolenia, przez strategiczną gdzie Biuro monitoruje rozwój firmy w założonych kierunkach, aż po wykonawczą, w której PMO odpowiada wprost za realizację projektów i dostarczenie korzyści. Podobnie z umiejscowieniem PMO w firmie i jej strukturze organizacyjnej - w niektórych przypadkach rola PMO może być obejmowana nieformalnie przez jedną lub kilka osób, w innych może być odrębną jednostką organizacyjną. Niezależnie od istoty, działalność PMO zawsze postrzegana jest jednak przez pryzmat skuteczności realizacji projektów - w warstwie dostarczania rezultatów i produktów lub efektywności zarządzania ryzykiem i zmianami. W związku z powyższym, tak szerokim zakresem definicji PMO, nie ma również jednego wzorcowego modelu wdrożenia Biura. Kluczem do sukcesu jest zawsze jego dopasowanie do wymagań organizacji i oczekiwań głównych interesariuszy, odbiorców usług jakie może świadczyć PMO.

W strukturach Grupy TAURON PMO funkcjonuje nieprzerwanie od 2009 roku, kiedy to wprowadzono w całym TAURONIE pierwsze, jednolite standardy zarządzania projektami, które w kolejnych latach były sukcesywnie dostosowywane do potrzeb organizacji. W obecnej formie PMO działa od 2016 roku, kiedy to wprowadziliśmy nowy model działania całego obszaru projektów inwestycyjnych w Grupie, by zapewnić najpierw dobre przygotowanie projektów, a następnie skuteczną realizację. Dzięki wsparciu Zarządu TAURON scentralizowaliśmy koordynację całego procesu zarządzania projektami i programami inwestycyjnymi w jedynym miejscu organizacji, tj. kierowanym przeze mnie obszarze projektów inwestycyjnych. Rozszerzyliśmy funkcje tego obszaru o tworzenie Strategii Inwestycyjnej Grupy, zarządzanie portfelem inwestycyjnym, analizy i ocenę projektów, koordynację przygotowania projektów do realizacji, nadzoru i raportowania ich wykonania oraz wsparcia i budowania kompetencji w „project management”. Mój obecny zespół tworzą specjaliści branżowi – m.in. inżynierowie energetycy, elektrycy, ekonomiści i finansiści, z doświadczeniem w zarządzaniu projektami, dzięki czemu jesteśmy w stanie w efektywny sposób przygotowywać i nadzorować realizowane w Grupie i bardzo zróżnicowane inwestycje. Biuro zarządzania projektami w TAURON przyjęło ścieżkę rozwoju polegającą na ciągłym i aktywnym poszukiwaniu potencjału do zwiększenia sprawności Grupy i skuteczności projektów, aby przynosić korzyści biznesowe.

Nasze podejście do zarządzania mega-projektami w dużej, złożonej organizacji jaką jest grupa energetyczna, doprowadziło do zdobycia przez TAURON Polska Energia tytułu BEST PMO dla najlepszego biura zarządzania projektami w ramach konkursu IPMA PMO Award 2018. Osiągnięcie zgłoszone przez TAURON jakie zdobyło uznanie polskiego środowiska zarządzania projektami to „Transformacja PMO w kluczową funkcję biznesową.” W większości rozwiązania przyjęte w TAURON są możliwe do zastosowania w każdej branży i przedsiębiorstwie, pod warunkiem ich dostosowania do skali firmy i realizowanych projektów. Pod pojęciem PMO kryją się różne funkcje i role. Ważnym czynnikiem decydującym o doborze poszczególnych usług, które mają być przez PMO realizowane dla organizacji, jest elastyczność rozwiązań i pragmatyzm – bez tego każda, nawet najbardziej dopracowana metodyka zarządzania projektami zderzy się z codzienną praktyką realizacji projektów.

Zainteresował Cię ten artykuł? Dowiedz się więcej podczas IV Project Management Forum już 9-10 kwietnia w Warszawie!

Ewa Palarczyk, Dyrektor Wykonawczy ds. projektów inwestycyjnych, Tauron Polska Energia SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane