Jak polski rząd robi interes w Phenianie

  • Piotr Nisztor
opublikowano: 10-07-2012, 09:00

Koreańsko-Polskie Towarzystwo Żeglugowe Chopol powstało w 1987 r. To jedyna spółka z kapitałem zagranicznym zarejestrowana w od lat rządzonej twardą ręką komunistycznej Korei Północnej. Polski skarb państwa i reżim w Phenianie mają w niej po połowie udziałów.

Czy biznes z reżimem się opłaca? Według resortu transportu, który nadzoruje przedsiębiorstwo, jest on opłacalny, a nawet powinien być rozwijany.

Zobacz więcej

Korea Północna (źródło: Bloomberg)

„Za jej utrzymaniem przemawiają względy dyplomatyczne oraz finansowe związane z historycznym zadłużeniem KRLD wobec Polski” — twierdzi biuro prasowe resortu transportu. Obecnie spółka dysponuje jednym wysłużonym, bo 33-letnim, statkiem Chopol 2. Jest on wykorzystywany do przewozu rudy żelaza, nawozów oraz węgla między Koreą Północną a Chinami. W planach jest kupno kolejnego.

Resort transportu ma wobec Chopolu bardzo ambitne plany.

„Realizacja (...) koncepcji polegającej na eksploatacji w 2012 r. dwóch statków pozwoli nie tylko poprawić wynik finansowy spółki, ale również zacząć akumulować zyski z przeznaczeniem na zakup statku w perspektywie 2–3 lat w miejsce wycofanego statku Chopol 2, ewentualnie drugiego mniejszego statku, o ile sprawdzą się przewidywania dot. dostępności do ładunków koreańskich. W tej perspektywie spółka powinna uzyskać zdolność kredytową, co umożliwi realizację planów rozwoju” — przekonywała Anna Wypych-Namiotko, wiceminister transportu, w odpowiedzi na interpelację posła Dariusza Piontkowskiego (PiS).

Oprócz tego w piśmie do „PB” resort twierdzi: „Spółka generalnie osiąga dodatnie wyniki finansowe i jej dalsze samodzielne istnienie nie jest zagrożone. Zyski są akumulowane z przeznaczeniem na zakup statku”.

„PB” zwrócił się więc do ministerstwa z prośbą o bilans finansowy Chopolu z ostatnich 10 lat. Ministerstwo odmówiło. Powód? „Ewentualne udostępnienie bilansów Towarzystwa za okres 10 lat dla potrzeb przygotowania publikacji prasowej wymaga zgody Strony koreańskiej” — napisał resort.

Pełny tekst o biznesie polskiego i reżimowego rządu znajdziesz we wtorkowym "Pulsie Biznes"  - czytaj>>

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Jak polski rząd robi interes w Phenianie