Jak przenieść udziały w spółkach

GRZEGORZ MANIA
opublikowano: 20-07-2012, 00:00

KOMENTARZ

Jak darować udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? To pytanie dotyczy relacji ustaw kodeks cywilny oraz kodeks spółek handlowych. Pierwsza wymaga, aby oświadczenie darczyńcy było złożone w formie aktu notarialnego. Ustawa statuuje szczególne wymaganie co do formy jedynie dla oświadczenia darczyńcy, jednakże w praktyce umowa w całości będzie objęta aktem notarialnym (chyba że spełnione zostaną przesłanki z art. 890 § 1 zd. drugie k.c.).

Dla zbycia zaś udziałów w spółce z o.o. — zgodnie z art. 180 k.s.h. — niezbędna jest forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi. Czy zatem wymaganie co do formy z kodeksu spółek handlowych jako lex specialis znosi wymaganie co do formy z kodeksu cywilnego? Wydaje się, że w tych sytuacjach, w których przepisy wymagają formy wyższej, przepis k.s.h. należy traktować jedynie jako wyznaczający minimalne wymagania. Zatem nie znosi on obowiązku zachowania formy aktu notarialnego dla oświadczenia darczyńcy. Akt notarialny jest również korzystny ze względu na pewność obrotu, zaś jego zastosowanie — jako rzeczonej „formy wyższej” — usuwa wątpliwości sygnalizowane powyżej.

Kwestię przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej powinna regulować umowa spółki. Taką dyspozycję zawiera również art. 10 § 1 k.s.h. Umowa powinna nie tylko zawierać postanowienia dotyczące możliwości przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika, ale regulować warunki tego przeniesienia. Jeżeli ich nie wskazuje, stosuje się § 2 art. 10 k.s.h., wymagający zgody pozostałych wspólników. Ponadto w § 3 tego przepisu uregulowana jest kwestia odpowiedzialności za zobowiązania — za zobowiązania wspólnika związane z uczestnictwem i zobowiązania spółki odpowiadają występujący i przystępujący solidarnie.

GRZEGORZ MANIA

aplikant radcowski prawnik w kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór Adwokaci

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRZEGORZ MANIA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu