Jak się chłodzić i nie zbankrutować

Barbara Warechowska
opublikowano: 28-07-2016, 22:00

Letnie upały skłaniają do zakupu domowych urządzeń klimatyzujących. Ich działanie kosztuje nawet 10 zł dziennie.

Wydatki za energię mogą niemile zaskoczyć. Jak się zatem ochłodzić, by letni skwar nie roztopił domowego budżetu? Zastosowanie się do kilku praktycznych porad pozwoli wyeliminować niepotrzebne zużycie prądu.

Jaki klimatyzator wybrać

Odpowiedni. Zbyt duże urządzenie pobierze więcej energii, natomiast zbyt małe niezbyt się sprawdzi w chłodzeniu dużych pomieszczeń. Pracę nowoczesnych klimatyzatorów i wiatraków można dostosować do potrzeb użytkowników. Warto więc sprawdzić, czy np. urządzenie ma opcję nocnego lub ekonomicznego trybu pracy, przyczyniającego się do zmniejszenia zużycia energii. Aby zaś zwiększyć skuteczność działania wentylatora, nie należy go umieszczać w nasłonecznionym miejscu bądź w pobliżu urządzeń, które wydzielają ciepło.

Nie nagrzewaj

Podczas chłodzenia wszystkie okna i drzwi w mieszkaniu powinny być zamknięte. Odpowiednia izolacja pomaga zachować chłodne powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu wentylatory mogą pracować krócej lub mniej intensywnie. W utrzymaniu chłodu pomaga zasłonięcie okien. Przydają się markizy, rolety lub żaluzje. Aby ograniczyć zużycie energii, wieczorami powinno się wyłączać klimatyzator i otwierać okna.

Wyłącz niepotrzebne

Głównym celem urządzeń jest chłodzenie ludzi, a nie pomieszczeń, należy więc je wyłączyć, gdy wychodzimy z domu. — Nie wystarczy pozostawienie ich w trybie czuwania, ponieważ zużywa wówczas średnio około 15 proc. swojego maksymalnego zapotrzebowania na energię — mówi Jakub Jacewicz, dyrektor departamentu rynku energii i gazu Multimedia Polska. W naszych domach są też urządzenia, które mimo norm określanych przez UE zużywają w trybie czuwania nawet 80 proc. energii, dlatego warto wyłączać wszelkie zasilacze, odtwarzacze, głośniki typu subwoofer itp. Efekt? Niższy rachunek.

Nawilżacz lub pranie

Równie ważne jak chłodzenie jest nawilżenie pomieszczeń. Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Alternatywą jest… pranie rozwieszone wieczorem w sypialni. Wilgotne tkaniny skutecznie odświeżą i ochłodzą powietrze nocą. Wszelkie aktywne sprzęty elektryczne wytwarzają dodatkowe ciepło. Ograniczenie ich użycia zmniejszy nagrzewanie pomieszczeń. Może warto więc wyłączyć telewizor i na przykład poczytać książkę.

Letni grill

W upalne dni lepiej także nie używać piekarnika. Grillowane w cieniu drzewa bądź sezonowy chłodnik z pewnością są zdrową i tańszą alternatywą. Natomiast trwałym i urokliwym rozwiązaniem zapewniającym ochłodzenie pomieszczeń jest posadzenie w pobliżu domu krzewów lub drzew, które latami będą obniżały koszty chłodzenia budynku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu