Jak się rozmawia o rynku usług prawniczych w Europie

Alain de Foucaud
opublikowano: 26-11-2009, 00:00

Francuscy prawnicy dyskutują nad reformą zawodu, która może zrewolucjonizować tamtejszy rynek usług prawniczych.

Francuscy prawnicy dyskutują nad reformą zawodu, która może zrewolucjonizować tamtejszy rynek usług prawniczych.

Jean-Michel Darrois, wspólnik w kancelarii Darrois Villey Maillot Brochier, stanął na czele komisji nauczycieli akademickich, ludzi biznesu i innych nieprawników, która wzięła na warsztat przepisy o wykonywaniu zawodów prawniczych. Jednym z głównych celów raportu Darrois jest stworzenie nowoczesnej profesji prawniczej poprzez promowanie głębokiej reformy struktur firm prawniczych, by zwiększyć ich konkurencję na rynku krajowym i międzynarodowym oraz poprawić jakość usług świadczonych wszystkim konsumentom. Raport ma także wprowadzić do firm prawniczych nowe rozwiązania prawne i metody zarządzania, aby zwiększyć krajowe i globalne zaufanie do francuskiego systemu prawnego. Zawiera również propozycję kilku rozwiązań, które mają zreformować system tych usług i poprawić ich dostępność w połączeniu z efektywniejszym zarządzaniem kosztami.

Jakie najważniejsze rozwiązania proponuje raport Darrois?

Poszerzenie i zreformowanie francuskiej praktyki prawniczej poprzez zjednoczenie i koordynowanie wszystkich zawodów prawniczych w celu ograniczenia ich liczby i uczynienia rynku bardziej przejrzystym i zrozumiałym.

Ułatwienie tworzenia zawodowych spółek partnerskich, w tym z francuskimi notariuszami, i dopuszczenie pewnych możliwości dzielenia się honorariami przez notariuszy i adwokatów.

Poszerzenie współpracy między zawodami prawniczymi.

Dopuszczenie tworzenia wielodyscyplinarnych spółek partnerskich dzielących się honorariami i zyskami.

Pozwolenie na pracę na zasadzie wewnętrznych prawników firmowych ("in house layer"), umożliwiając im przez to członkostwo w lokalnych stowarzyszeniach adwokackich.

Zapewnienie większej pomoc prawnej oskarżonym i pozwanym.

Zróżnicowanie finansowania dostępu do prawa i stworzenie bardziej efektywnego zarządzania kosztami pomocy prawnej.

Jakie będą konsekwencje tych rozwiązań dla firm prawniczych? Niektóre propozycje komisji, szczególnie dotyczące statusu radców prawnych, pozwolą francuskiemu rynkowi dostosować się do rozwiązań powszechnych w innych krajach. Raport prawdopodobnie pozwoli też wyrównać szanse francuskich firm prawniczych wobec międzynarodowych konkurentów, czyniąc je bardziej przyjaznymi konsumentom, dzięki zapewnieniu lepszego dostępu do finansowania, zasobów i doświadczenia.

Alain de Foucaud

adwokat, partner w firmie prawniczej Taylor Wessing i były członek Rady Adwokackiej Paryża oraz Krajowej Rady Adwokackiej we Francji specjalnie dla Warsaw Consultants

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alain de Foucaud

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu