Jak się zarabia w Hollywood (Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE)

AR
opublikowano: 11-10-2014, 07:00

Mimo że w amerykańskiej fabryce snów narzeka się ostatnio na spadek zarobków, na tle międzynarodowego kina rzeczywistość nadal jest tam bajkowa. Ale nawet tam dziesiąta muza nie jest jednakowo hojna dla wszystkich.

ZOBACZ INNE TEKSTY Z SERII "Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE">>

Robert Downey Jr. w filmie "Iron Man 3"
Bloomberg

Kto z nas nie marzył, chociaż raz, o karierze w Hollywood? Nawet jeśli nie wszyscy, to na pewno wielu polskich aktorów i filmowców. Weronika Rosati, która, podobnie jak Alicja Bachleda-Curuś i Katarzyna Smutniak, dała się ponieść temu marzeniu, powiedziała kiedyś że w 20 sekund zarobiła w USA 1800 USD (prawie 6 tys. zł). Tyle w Polsce aktor dostaje mniej więcej za cały jeden dzień pracy na planie zdjęciowym znanego serialu.

Przepaść? Prawdziwa przepaść w zarobkach rozciąga się dopiero w samym Hollywood. 75 mln USD (ponad 240 mln zł!) – taką gażę za główną rolę w filmie „Iron Man 3” dostał Robert Downey Jr., plasując się w ubiegłym roku na szczycie rankingu najlepiej wynagradzanych aktorów. Niewiele mniej wpadło na konto Sandry Bullock, która za rolę w „Grawitacji” – film okazał się międzynarodowym hitem – mogła zarobić nawet 70 mln USD (oprócz gaży podstawowej dostała 10 proc. z wpływów z biletów). Leonardo DiCaprio na „Wilku z Wall Street” dorobił się natomiast kolejnych w swojej karierze 25 mln USD.

Na takim tle zarobki Polki wyglądają raczej blado. Ale można powiedzieć, że Weronika Rosati i tak poradziła sobie nieźle. Okazuje się, że w hollywoodzkim biznesie jest jak w sporcie. Na prawdziwe kokosy mogą liczyć tylko ci, którzy zdobywają pierwsze miejsca (pierwsze role), a do tego zapracowali już na swoje nazwiska  – przynajmniej tak wynika hollywoodzkiej listy płac, którą opublikował niedawno Business Insider. Kolosalne różnice widać nawet w wynagrodzeniach dla aktorów tego samego filmu. Przykład? Jonah Hill, który wystąpił u boku DiCaprio w "Wilku z Wall Street" zarobił "tylko" 60 tys. USD (197 tys. zł), a za rolę i tak dostał nominację do Oscara.

Ile zarabia tzw. „aktorska klasa średnia” i filmowe płotki? Według statystyk Stowarzyszenia Aktorów Filmowych SAG, zrzeszającego 120 tys. amerykańskich przedstawicieli tego zawodu, średnie zarobki aktora w USA wynoszą 52 tys. USD (172 tys. zł) rocznie, przy czym większości z nich za role w różnych produkcjach udaje się zdobyć nie więcej niż 1 tys. USD (3,3 tys. zł) rocznie!

Pomijając ten fakt, hollywoodzka lista płac i tak wygląda imponująco (wynagrodzenia w USD):

  • Aktor filmowy (w zależności od roli, dorobku, skali produkcji):  1 tys. rocznie  –   75 mln za rolę
  • Agent filmowy, czyli tzw. „łowca talentów” (w zależności od dorobku w branży): 200 tys. – 10 mln rocznie
  • Asystent agenta (zajmuje się głównie korespondencją):  10-13 za godzinę (33-43 zł, amerykański McDonald płaci ok.7 USD za godzinę - 23 zł)
  • Zwierzę na planie (np. psy, małpy): do 10 tys. rocznie
  • Operator filmowy (w zależności od budżetu filmu i dorobku):  8 tys. – 30 tys. za tydzień zdjęć
  • Reżyser filmowy (w zależności od dorobku):  250 tys. – 20 mln za film
  • Reżyser telewizyjny: 25-42 tys. za odcinek
  • Prawnik branżowy: 2mln –  6 mln rocznie (student prawa:  135 –  165 tys. rocznie)

ZOBACZ INNE TEKSTY Z SERII "Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE">>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane