Jak sobie radzić z kredytem kupieckim

Materiał partnera
opublikowano: 29-09-2017, 14:03
aktualizacja: 29-09-2017, 14:55

Rokrocznie Polbank pyta klientów Raiffeisen m.in. o to, jakie są dla nich najważniejsze cechy faktoringu. Niezmienne absolutnym priorytetem jest możliwość poprawy płynności firmy. Taka odpowiedź nie dziwi, bo nie sztuką jest udzielić odbiorcy kredytu kupieckiego na 60 dni, ale przeczekać trzy miesiące do chwili zapłaty za tę fakturę (60 dni plus średnio 24 dni opóźnienia w płatności za fakturę w Polsce).

— Drugą najważniejszą cechą jest łatwy operacyjnie wykup faktur. W faktoringu mamy z klientem kontakt praktycznie codziennie, za każdym razem, gdy chce sfinansować nowe faktury. Priorytetem jest to, żeby klient otrzymał fundusze jak najszybciej. U liderów rynku środki za fakturę otrzymuje już w dwie godziny od złożenia dyspozycji w banku, a wszystko dzieje się za pomocą platformy internetowej, bez potrzeby przesyłania jakichkolwiek papierów czy scanów dokumentów — mówi Paweł Kacprzak, dyrektor ds. faktoringu w Raiffeisen Polbanku.

Uwagę zwraca wzrost aż 14 pkt proc. znaczenia przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahentów. — W Polsce faktoring pełny stanowi już 59 proc. obrotów całego rynku i — co ważne — stał się już zdecydowanie bardziej dostępny dla małych firm. Dzięki niemu klient nie musi martwić się zarówno o płynność, jak i ryzyko braku płatności od odbiorcy — zwraca uwagę Paweł Kacprzak.

O 14 pkt. wzrosło również postrzeganie pozytywnego wpływu faktoringu na bilans firmy. Ten efekt jest nierozerwalnie związany z faktoringiem pełnym, który nie zwiększa zadłużenia kredytowego, za to poprawia wskaźniki płynności.

— A te cechy są ważne dla średnich i dużych firm. Dzięki temu działalność bieżącą mogą finansować za pomocą faktoringu pełnego, a zdolność kredytową mogą zachować na potrzeby kredytów inwestycyjnych — dodaje Paweł Kacprzak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jak sobie radzić z kredytem kupieckim