Jak to jest z akcjami na Zachodzie

DCZ
opublikowano: 16-03-2007, 00:00

Opcje na akcje ciągle stosuje w Polsce niewiele firm. Na Zachodzie są popularniejsze.

Opcje na akcje ciągle stosuje w Polsce niewiele firm. Na Zachodzie są popularniejsze.

Wynagradzanie akcjami pojawiło się około 20 lat temu w USA. Otrzymywały je niemal wyłącznie osoby na najwyższych stanowiskach zarządczych. Jedną z pierwszych firm, które wdrożyły tę metodę, był Microsoft. Obecnie opcje są tam elementem wynagrodzenia każdego menedżera, trzech czwartych kierowników średniego szczebla i jednej trzeciej specjalistów.

Popularyzacja opcji dokonała się dzięki odpowiednim przepisom prawnym. Nie bez znaczenia był też rozwój nowych technologii, w tym internetu, co przyczyniło się do rozszerzenia stosowania opcji na akcje również na kluczowych specjalistów. Z badań firmy Hewitt Associates wynika, że w strukturze wynagrodzeń zarządów spółek amerykańskich długoterminowe motywatory stanowią aż 67 proc. To dzięki temu amerykańscy prezesi osiągają astronomiczne zarobki. W Europie udział akcji czy opcji w zarobkach wynosi ponad 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu