Jak uniknąć błędów przy wdrażaniu systemu ERP

MK
opublikowano: 28-09-2011, 00:00

SPECJALISTA RADZI

MICHAŁ RUPIK

menedżer w grupie ERP w Infovide-Matrix

Microsoft, Sage, PC Guard, Exact, BMS Creative, Streamsoft czy Openbravo... Na rynku polskim działa wielu dużych i mniejszych producentów systemów klasy ERP. A ich oferta jest tak szeroka, że przedsiębiorstwa mają nie lada problem z wyborem rozwiązania, które najlepiej odpowiada ich potrzebom i pasuje do profilu działalności. Oto pięć wskazówek przedstawiciela firmy wdrożeniowej, które pomogą zarządom spółek i działom IT podjąć właściwą decyzję.

1 Firma powinna precyzyjnie określić, jakie zadania i procesy w będą wspomagane przez nowy system. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będzie się tworzyć technologię, planować pracę ludzi i maszyn, czy pozyskiwać informacje zwrotne z przebiegu produkcji, sprzedaży, zakupów, księgowości, transportu i obsługi klientów.

2 Trzeba zwrócić uwagę na to, dla kogo jest przeznaczone rozwiązanie. Oferta systemów jest bardzo duża, a ich funkcje na pierwszy rzut oka spełniają wszystkie oczekiwania użytkownika. A jednak wdrożenie systemu ERP i zaadaptowanie go do specyfiki danej firmy nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Czasem efektywniejsze jest obranie drogi w kierunku wdrażania rozbudowanych rozwiązań informatycznych.

3 Konieczne jest zbudowanie przez firmę wdrażającą odpowiedniego zespołu, który będzie zarządzał przedsięwzięciem, oraz wybór u klienta pracowników, których współpraca będzie niezbędna, by proces zakończył się sukcesem.

4 Wybierając system, firma wiąże się z producentem lub dostawcą na dłuższy czas, dlatego trzeba dobrze poznać usługodawcę, który ten system wdroży. Warto zapytać o jego doświadczenie, referencje i plany rozwojowe.

5 Częste są oferty, których wartość nie mieści się w wyznaczonych przez klienta ramach finansowych. Tymczasem to właściwie zaplanowany budżet pozwala dostawcy oprogramowania bezproblemowo pracować przy jego wdrażaniu.

Grunt to dobra organizacja

Kluczem do sukcesu przy wdrażaniu systemu ERP jest uporządkowanie tego przedsięwzięcia i podzielenie go na etapy — wskazują eksperci ze spółki Hicron. Jak podkreślają, działania takie są na tyle skomplikowane i długie (trwają od kilku do kilkunastu miesięcy), że łatwo mogą ugrząźć w martwym punkcie, głównie z powodu chaosu w pracy i paraliżu decyzyjnego. Dlatego trzeba precyzyjnie zaplanować poszczególne zadania i na bieżąco kontrolować ich wykonanie. Menedżerowie muszą zaufać zespołowi, co ma się wyrażać w odważnym delegowaniu kompetencji i obowiązków, a także w dobrej komunikacji. Każdy specjalista zaangażowany we wdrożenie powinien wiedzieć, co ma robić, jaki ma zakres odpowiedzialności i uprawnień decyzyjnych.

Fazy projektowe wdrożenia (w proc.)

Przygotowanie projektu 4

Analiza potrzeb i różnic 12

Koncepcja biznesowa 28

Realizacja 32

Przygotowanie do startu produktywnego 16

Start produktywny i wsparcie 8

Źródło: Hicron

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu