Jak uniknąć strat na foreksie

MWIE
opublikowano: 31-10-2012, 00:00

Odsetek inwestorów tracących na rynku walutowym będzie się obniżać, uważa Jakub Zabłocki, prezes XTB.

Z danych zebranych przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że na foreksie traci aż 82 proc. aktywnych na tym rynku polskich inwestorów. Dla porównania, wśród inwestorów amerykańskich odsetek ten sięga 74 proc.

Jednak zdaniem Jakuba Zabłockiego to, że większość inwestorów grających na rynku walutowym jest pod kreską, jest naturalne.

— Na każdym rynku straty graczy będących na minusie muszą wystarczyć na pokrycie zysków tych, którzy zarabiają, oraz zarobku pośredników — tłumaczy Jakub Zabłocki.

Szansę, by grupa tracących się kurczyła, dają spadające prowizje brokerów (przy niższych kosztach handlu łatwiej wyjść na zero) oraz profesjonalizacja inwestorów. Właśnie edukacja drobnych graczy to klucz do lepszych wyników inwestycyjnych. Wielu z nich popełnia błędy w kontrolowaniu ryzyka.

— Typową pułapką na początkujących inwestorów jest skłonność do szybkiej realizacji niewielkich zysków i niechęć do cięcia strat. To powoduje, że wielu inwestorów utrzymuje będące pod kreską pozycje aż do momentu, gdy straty urosną do ogromnych rozmiarów — zauważa Jakub Zabłocki.

Jego zdaniem, rozwiązaniem jest stosowanie zleceń typu stop-loss. Mogą nie sprawdzać się przy rynku poruszającym się w niewielkim zakresie wahań, jednak przy silnych trendach potrafią uchronić przed poważnymi stratami. Dlatego jego zdaniem, do korzystania z nich potrzebna jest znajomość analizy technicznej. Równie ważne jest, by nie przesadzić z dźwignią.

Przyjęcie zbyt dużego ryzyka to pierwszy stopień do kłopotów. Uczyć się na błędach nie sposób bez analizy zamykanych transakcji.

— By doskonalić warsztat, trzeba uczyć się korzystać z nowych narzędzi — radzi Jakub Zabłocki. Od listopada XTB uruchamia xStore, czyli sklep onlinez aplikacjami i systemami tradingowymi oraz xSocial, aplikację umożliwiającą śledzenie strategii innych graczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu