Jak wybierać klimatyzację

PAWEŁ DESKA, zastępca dyrektora ds. technicznych Klima-Therm
opublikowano: 29-07-2014, 00:00

Komentarz partnera sekcji

Dobierając rodzaj klimatyzacji, trzeba uzmysłowić sobie, że biuro jest wizytówką firmy. Przez „biuro” rozumiemy ludzi, design, ergonomię, a także panujący w obiekcie komfort i utrzymanie sprzyjających warunków dla wydajnej pracy.

Rozpocząć należy od precyzyjnego określenia potrzeb i wymagań użytkowników, by w kolejnych krokach dobrać optymalne rozwiązanie. W precyzowaniu potrzeb pomagają normy i rozporządzenia określające parametry klimatyczne w pomieszczeniach. Chodzi o temperaturę i wilgotność, ale też akustykę, energochłonność, prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi uniemożliwiającą przeciągi oraz czystość powietrza.

Skutki zaniżania norm i lekceważenia minimalnych wymagań higienicznych można wciąż obserwować w niektórych budynkach. W razie nieodpowiednich parametrów powietrza użytkownicy skarżą się na objawy pozornie niezwiązane z klimatem pomieszczeń: kaszel, gorączkę, dreszcze, bóle mięśni, suchość spojówek. Może być to efekt tzw. syndromu chorego budynku (SBS — Sick Building Syndrome), za który w dużej mierze odpowiada zły system klimatyzacji.

Bardzo ważne jest także opracowanie bilansu ciepła pomieszczeń. Należy uwzględnić ekspozycję okien, ścian budynku względem nasłonecznienia, zyski ciepła od przebywający w pomieszczeniu osób, urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz od wentylacji. Z bilansu dowiemy się, ile ciepła trzeba odprowadzić z pomieszczeń, aby utrzymać zakładane parametry powietrza.

Większość pomieszczeń z uwagi na znaczne zyski ciepła wymaga systemów klimatyzacji miejscowej (opartej na urządzeniach przygotowujących powietrze już w pomieszczeniu), wspomaganej wentylacją doprowadzającą higieniczne ilości powietrza. Producenci oferują wiele rozwiązań klimatyzacji miejscowej: od najprostszych typu „split”, składających się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, przez „multi", klimatyzujące kilka pomieszczeń, po zaawansowane systemy VRF czy systemy wody lodowej dla całych obiektów. Nowoczesne urządzenia są ciche, designerskie, ekonomiczne i niedrogie. Pozwala to swobodnie kształtować przestrzeń przez architekta przy zachowaniu wysokiego standardu jakości powietrza. Jeśli zagęszczenie osób jest duże, a pozostałe zyski ciepła niewielkie, system klimatyzacji centralnej (opartej na centrali wentylacyjnej znajdującej się w pomieszczeniu technicznym) może okazać się bardziej uzasadniony niż system klimatyzacji miejscowej. Złożoność zagadnienia wymaga zaangażowania fachowców z dziedziny klimatyzacji i wentylacji.

Bardzo ważne jest, by wybierać urządzenia o możliwie najwyższych wskaźnikach efektywności energetycznej, korzystających z odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE) i wykorzystujących darmowe chłodzenie zimą, wiosną i jesienią (tzw. free cooling). Większe nakłady zostaną zrekompensowane z nawiązką bardzo krótkim okresem zwrotu, a zmniejszenie kosztów użytkowania obiektu uczyni go bardziej atrakcyjnym dla zarządcy i najemców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAWEŁ DESKA, zastępca dyrektora ds. technicznych Klima-Therm

Polecane