Jak wybieraliśmy spółkę roku

MZ
opublikowano: 07-02-2008, 00:00

Wyboru Giełdowej Spółki Roku „PB” dokonują specjaliści rynków kapitałowych

— analitycy giełdowi, doradcy inwestycyjni i maklerzy. Reprezentują oni domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, inwestycyjne i powiernicze, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe z całego kraju. Ankietowani odpowiadają na pytania specjalnego sondażu telefonicznego, który na zlecenie redakcji przeprowadza Pentor Research International.

W sondażu przeprowadzonym w drugiej połowie stycznia 2008 r. (15-24.01) uczestniczyło 180 respondentów — 69 analityków, 63 doradców i 48 maklerów. Obiektem ich oceny były wszystkie spółki notowane na GPW według stanu z 31 grudnia 2007 r. Każda spółka była oceniana co najmniej przez 16 specjalistów, przynajmniej po 5 z każdego segmentu. Uczestnik sondażu oceniał przeciętnie 27 spółek, wylosowanych ze wszystkich spółek giełdowych. Przedmiotem oceny każdej spółki było siedem czynników: kompetencje zarządu, jakość oferowanych produktów i usług, relacje z inwestorami, perspektywy rozwoju, szeroko pojmowany sukces w minionym roku, skutki zmiany zarządu, rekomendowanie zakupu akcji spółki. Oceny dokonywane były w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu były uszeregowane według wartości średniej ocen. Na podstawie ilorazu sumy średnich z pierwszych pięciu kryteriów opracowywano indeks ogólny, wyłaniający najlepiej ocenione spółki giełdowe. Dla większej przejrzystości podrankingów i rankingu ogólnego średnie ocen były przeliczone na skalę 100-punktową, co oznacza, że maksymalna ocena mogła wynieść 100 punktów. W ubiegłorocznej edycji rozpiętość indeksu ocen kształtowała się od 30,16 do 78,57. W tym roku — od 22,08 do 78,57 pkt.

180

Tylu specjalistów brało udział w ankiecie Pentora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy