Jak wybrać najlepszy moment

Tomasz Stamirowski
opublikowano: 30-03-2005, 00:00

Zarząd jednej ze spółek należących do dużego koncernu zwrócił się z propozycją odkupienia akcji. Dwa tygodnie później firmą zarządzał już inny zarząd...

Wielu menedżerów zadaje sobie pytanie, czy spółka w której pracują nadaje się do wykupu. Każdy przypadek jest inny i wymaga szczegółowych analiz, warto jednak podać kilka uniwersalnych prawidłowości.

Sytuacja idealna

Jak pokazują zamieszczone obok przykłady, idealną sytuacją jest, gdy właściciel sam jest zainteresowany sprzedażą. Jest znacząca grupa spółek, które z założenia są przeznaczone na sprzedaż.

Wystarczy wspomnieć kończący się program NFI, gdzie głównym celem działań funduszy była sprzedaż spółek. Możliwości jest więc sporo: prywatyzacja, restrukturyzacja spółek holdingowych, zmiany kapitałowe w spółkach prywatnych, powstałych na początku lat dziewięćdziesiątych, gdzie właściciel chce sprzedać firmę i zacząć dyskontować piętnaście lat ciężkiej pracy.

Obietnica premii działa

W niektórych przypadkach właściciela wahającego się nad sprzedażą może zachęcić możliwość uzyskania wysokiej ceny. W tym wypadku zarząd spółki najczęściej musi mieć partnera kapitałowego. Tak więc rada — należy starać się zrozumieć plany właściciela w stosunku do spółki i umieć prawidłowo ocenić jego oczekiwania w zakresie ceny i wartości spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Stamirowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Jak wybrać najlepszy moment