Jak wykorzystać raporty płacowe

Kazimierz Sedlak
opublikowano: 09-10-2006, 00:00

Jakie są korzyści z wykorzystywania raportów płacowych?

- Raport płacowy pozwala porównać wynagrodzenia w firmie z płacami rynkowymi. Zmiany gospodarcze i na rynku pracy prowadzą do zmian w sposobach wynagradzania. Dlatego ważne jest, aby czuwać nad tym, co się dzieje w otoczeniu. Można wówczas kształtować wysokość płacy tak, aby utrzymać kluczowych pracowników oraz nie przesadzać w negocjacjach płacowych z nowo przyjmowanymi. Oprócz informacji o stawkach rynkowych raporty płacowe mówią wiele o strategiach płacowych innych firm, na przykład o rodzajach i wielkościach premii czy o różnych gratyfikacjach pozafinansowych. W wysoko rozwiniętych krajach publikuje się nawet oddzielne o tym raporty. Podają one na przykład, jakiej klasy samochody służbowe przysługują pracownikom na określonych stanowiskach.

Jak wybrać raport płacowy?

- Decyzję o wyborze raportu powinna poprzedzić analiza potrzeb. Musimy ustalić, jakie stanowiska nas interesują, z jakimi firmami, branżami czy regionami chcemy się porównywać oraz czy wystarczy nam raport ogólnobranżowy czy też szukać opracowania specjalistycznego. Istotna jest także metoda zbierania, przetwarzania i prezentowania informacji. Należy zwrócić uwagę na opisy stanowisk w raporcie i porównanie ich z opisami we własnej firmie. Jeżeli opisy są podobne, to dane o płacach będą wiarygodne, jeżeli się różnią, to możemy mieć problemy z właściwą interpretacją danych. Ważna jest także struktura raportu, czyli sposób, w jaki dane są prezentowane. Jeżeli potrzebujemy podstawowych informacji, to wystarczy nam raport z medianami i średnimi. Jeżeli zamierzamy przeprowadzać złożone analizy, szukajmy raportu zawierającego odchylenia standardowe czy współczynniki korelacji. Warto również porównać ceny raportów dostępnych na rynku, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Dr Kazimierz Sedlak

z firmy konsultingowej Sedlak & Sedlak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Sedlak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu