Czytasz dzięki

Jak wykorzystać siłę zespołu

  • Materiał partnera
opublikowano: 03-07-2020, 10:42

– Nowa rzeczywistość poważnie podnosi poprzeczkę kadrze zarządzającej firm. Dziś potrzebujemy liderów, którzy potrafią szybciej i skuteczniej niż konkurencja reagować na zmieniające się środowisko i jednocześnie budować kulturę wspierającą innowacje w organizacji – mówi Marcin Dembowski z Adizes Institute Polska. 

Zobacz więcej

Dr Ichak Adizes, autor ponad 20 książek w obszarze współczesnego menedżmentu, międzynarodowy ekspert zarządzania organizacyjną zmianą. Laureat 20 honorowych tytułów doktora. Według The Holmes Report 2017 uznany za jednego z najlepiej komunikujących się światowych liderów. To wyróżnienie otrzymali również m.in. Sheryl Sandberg (FaceBook),  Steve John (McKinsey), Keith Weed (Unilever) i Johnathan Ive (Apple).

Ponad 45-letnie doświadczenie Adizes Institute pokazuje, że dla silnych i spójnych wewnętrznie organizacji zmiana czy nawet kryzys są szansą na dalszy rozwój, co powoduje, że konkurencji jest jeszcze trudniej za nimi nadążyć. Jednak zarządzanie w sytuacji kryzysowej nie powinno opierać się wyłącznie na autorytatywnym przywództwie. Warto praktykować angażujący pracowników proces decyzyjny, oparty na współpracy, ciągłej nauce i otwartości na pomyłki. Według dr. Adizesa silną organizację buduje praca zespołowa. Lider nie jest w stanie sam określić nowego kierunku i celu organizacji, a jednocześnie poderwać zespołu do pełnego zaangażowania. Potrzebujemy do tego aktywnych i włączonych w proces współpracowników, a to wymaga zmiany sposobu zarządzania. Należy jednak pamiętać, że nie ma szablonowych rozwiązań, a wszelkie działania są mocno uzależnione od licznych czynników, m.in. od aktualnego położenia firmy na „Cyklu Życia Organizacji”, jak i problemów, z którymi się dana organizacja zmaga. Najważniejszy jest jednak poziom samoświadomości liderów oraz rozumienie innych ludzi, z którymi pracują (ich stylów, predyspozycji, umiejętności), i diagnoza potrzeb organizacji w danym momencie.

W odpowiedzi na potrzeby nowej rzeczywistości dr Ichak Adizes stworzył 17-tygodniowy program online „Adizes Live Transformation”, który pozwala zagłębić się w filozofię, teorię i praktykę Metodologii Adizesa. Właściciele i kadra zarządzająca firm dostają wyjątkową szansę bezpośredniego spotkania z dr. Adizesem w celu wsparcia ich w procesie tworzenia silnych i konkurencyjnych organizacji.

  • Czytelnicy „Pulsu Biznesu”
    mogą otrzymać 10-procentowy rabat.
    Kod rabatowy: POL10

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane