Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Alarm, drzwi antywłamaniowe, żaluzje? Sprawdź najlepsze rozwiązania

Materiał partnera OBI
opublikowano: 09-01-2023, 10:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Włamanie do domu czy mieszkania jest bardzo nieprzyjemną sytuacją, która wiąże się z ogromnym stresem, a także utratą cennych rzeczy. Dlatego warto się przed nią odpowiednio zabezpieczyć, aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Jak to zrobić? O tym w artykule.

Złodziej włamuje się do domu poprzez drzwi balkonowe
Złodziej włamuje się do domu poprzez drzwi balkonowe

Czy grozi Ci włamanie do domu lub mieszkania?

Statystyki wskazują, że włamanie to powszechny typ przestępstwa popełnianego na terenie Polski. W 2021 r. doszło do ponad 71 tys. tego rodzaju zdarzeń [1]. W pierwszej połowie 2022 r., w porównaniu do takiego samego okresu roku poprzedniego, zanotowano wzrost liczby włamań w wielu miastach Polski – od 5% w Gdańsku do aż 30% w Poznaniu [2].

Takie statystyki nie napawają optymizmem – trzeba mieć świadomość, że włamanie do mieszkania czy domu może dotknąć również Ciebie. Wystarczy, że przez kilka dni będziesz nieobecny, na przykład z powodu wyjazdu służbowego albo wizyty u rodziny, i już Twój dom może stać się obiektem zainteresowania złodziei. Ich działania są często ułatwione przez brak czujności – włamanie może nastąpić na przykład wówczas, gdy:

•nie masz w zwyczaju zamykania drzwi wejściowych na klucz,

•informujesz każdą osobę ze swojego najbliższego otoczenia o planowanym wyjeździe.

Bez względu na to, gdzie mieszkasz (dom na wsi czy mieszkanie w bloku w dużym mieście), warto inwestować w sprawdzone rozwiązania, dzięki którym Ty i Twoja rodzina poczujecie się bezpieczni. Do wyboru są różne systemy – dobrym pomysłem jest zastosowanie kilku z nich. Dzięki temu poziom ochrony znacznie wzrasta.

Sprawdź, jak zabezpieczyć kosztowności.

Alarmy domowe – poznaj dostępne rozwiązania

Jednym z najważniejszych systemów zabezpieczeń, jakie mogą być zastosowane w domu albo mieszkaniu, jest alarm domowy. Składa się on z:

centrali, która steruje pracą całego systemu,

manipulatora – pozwala na monitorowanie stanu czujek,

czujników i sygnalizatorów,

modułów komunikacyjnych.

Alarm antywłamaniowy chroni przed przedostaniem się złodziei na teren domu albo mieszkania. W momencie wykrycia ruchu albo otworzenia drzwi lub okna uruchamia on sygnały dźwiękowe, optyczne lub optyczno-akustyczne, które odstraszają niepożądanych gości, a także pozwalają sąsiadom zaalarmować odpowiednie służby, a w przypadku integracji systemu z centralą firmy ochroniarskiej również powiadomić grupę interwencyjną, która szybko przyjedzie na miejsce zdarzenia. Nowoczesne alarmy domowe są wyposażone w opcję powiadamiania właściciela o włamaniu, dzięki czemu dokładnie wie on, co dzieje się na jego posesji.

Alarm domowy bezprzewodowy

Alarmy domowe bezprzewodowe można bez przeszkód zastosować w każdym miejscu, nawet w istniejących budynkach – nie ma potrzeby kucia ścian, aby umieścić w nich okablowanie. Urządzenia składają się z czujników, które działają dzięki wykorzystaniu baterii albo akumulatorów – nie pobierają one dużo energii, dlatego na jednym zasilaniu wytrzymają nawet kilka lat, co jest bardzo wygodne i ekonomiczne. Ze względu na niewielkie rozmiary umieścisz je dokładnie w tych miejscach, w których chcesz, aby wykrywały one obecność niepożądanych osób – dotyczy to w szczególności okolic:

•drzwi wejściowych i okien,

•balkonu czy tarasu.

Całością można sterować zdalnie, nawet znajdując się na drugim końcu świata – służy do tego:

antena GSM, która pozwala wysyłać na telefon właściciela powiadomienia SMS-owe w przypadku prób włamania,

aplikacja na smartfona, dzięki której można zarządzać systemem alarmowym.

Kobieta steruje systemem alarmowym za pomocą smartfona
Kobieta steruje systemem alarmowym za pomocą smartfona

Alarm domowy bezprzewodowy jest łatwy w montażu i odznacza się intuicyjną obsługą. Zwykle można go swobodnie rozszerzać o kolejne komponenty, a także wygodnie zdemontować i przenieść czujki, gdy się przeprowadzasz. Jego ogromną zaletą jest też to, że działa nawet przy braku prądu – nierzadko zdarza się, że włamywacze odcinają energię elektryczną w domu, do którego chcą wejść. Wśród wad systemu należy wymienić spory koszt. Mogą również pojawiać się zakłócenia w łączności radiowej albo w działaniu Wi-Fi, które powodują trudności z dostępem do systemu.

Alarm domowy przewodowy

Alarm domowy przewodowy jest przeznaczony do domów i mieszkań, które są w trakcie budowy albo remontu – wówczas łatwo jest rozplanować całą instalację i miejsce montażu poszczególnych elementów. Oczywiście można go zastosować także w już istniejących budynkach. W takiej sytuacji jednak niezbędne będzie kucie ścian, co oznacza dodatkowe koszty oraz kurz i brud w pomieszczeniach. Może ponadto zdarzyć się, że niektóre elementy okablowania będą widoczne, co negatywnie wpłynie na estetykę wnętrza.

Tego typu alarm kosztuje mniej w porównaniu do systemu bezprzewodowego – trzeba jednak pamiętać o tym, aby instalację przeprowadził profesjonalny monter, który odpowiednio połączy poszczególne komponenty. Wśród największych zalet tego systemu można wymienić to, że:

nie trzeba monitorować stanu baterii czy akumulatorów i co jakiś czas ich wymieniać,

nie występują zakłócenia w komunikacji między centralą a czujnikami,

istnieje możliwość rozbudowy zestawu o dodatkowe elementy.

Sygnalizator alarmowy

W zasadzie w każdym zestawie, który zabezpieczenie domu – bez względu na to, czy chodzi o alarm domowy bezprzewodowy, czy przewodowy – występuje sygnalizator. To urządzenie montowane wewnątrz lub na zewnątrz, które za pomocą światła i/lub dźwięku informuje o włamaniu. Jest rodzajem syreny alarmowej, dzięki której:

•skutecznie zniechęcisz każdego, kto chciałby wejść do Twojego domu albo mieszkania,

•poinformujesz otoczenie, że coś niedobrego dzieje się na Twojej posesji.

Sygnalizator alarmowy możesz zastosować nie tylko jako element gotowego zestawu, ale również jako samodzielny sposób na zabezpieczenie się przed złodziejami. Warto sprawdzić, czy wyposażono go w zabezpieczenie antysabotażowe, które chroni sprzęt przed próbami oderwania od podłoża i otwarcia w celu zablokowania emitowanych sygnałów.

Ochrona przed włamaniem: drzwi antywłamaniowe, zabezpieczenie okien na parterze, alarm lub sygnalizator
Ochrona przed włamaniem: drzwi antywłamaniowe, zabezpieczenie okien na parterze, alarm lub sygnalizator

Jaki system alarmowy wybrać do domu, a jaki do mieszkania?

Jeśli wznosisz dom albo remontujesz mieszkanie, najlepszy wybór to alarm przewodowy. Dzięki niemu zaoszczędzisz na kosztach i umiejętnie ukryjesz przewody. Takie rozwiązanie jest polecane również do każdego dużego domu, gdzie odległości między czujnikami są znaczne, a więc mogłoby dochodzić do zakłóceń fal radiowych.

Alarm domowy bezprzewodowy sprawdzi się natomiast wówczas, gdy:

masz wykończone wnętrze i nie chcesz realizować remontu,

powierzchnia Twojego domu lub mieszkania jest niewielka, co ułatwia rozmieszczenie czujników,

często się przeprowadzasz i nie chcesz zbyt często inwestować w nowe systemy.

Bez względu na to, na który rodzaj alarmu się zdecydujesz, pomyśl o tym, że warto zakupić takie czujniki, które reagują nie tylko na ruch, ale również na nadmierne stężenie gazu czy czadu. Dzięki nim możesz spać spokojnie i nie obawiać się o zatrucie.

Drzwi antywłamaniowe – dobra ochrona przed włamaniem

Drzwi antywłamaniowe potrafią znacznie utrudnić pracę złodziejowi i wydłużyć próby jego przedostania się do domu lub mieszkania, co może zniechęcić go do kradzieży. Ważne jest jednak to, aby wybrać odpowiednią konstrukcję. W tym zakresie pod uwagę musisz wziąć klasę RC (resistance class), która określa odporność na włamanie. Można spotkać drzwi z oznaczeniem:

•RC1N i RC1 – zapewniają one podstawową ochronę przed włamaniem,

•RC2N oraz RC2 – zabezpieczenie przed wejściem do domu przy użyciu prostych narzędzi,

•RC3, a także RC4 – ochrona w sytuacji, gdy złodziej zastosuje narzędzia typu młotek, łom, siekiera,

•RC5 i RC6 – zabezpieczenie przed włamaniem przy użyciu elektronarzędzi.

Najlepiej wybierać drzwi o klasie RC5 oraz RC6 – wówczas nawet skorzystanie przez włamywacza z wiertarki nie zapewni mu sukcesu. Przy zakupie drzwi antywłamaniowych trzeba też zwrócić uwagę na to, czy mają one:

wymagane atesty i certyfikaty – są one wydawane przez IMP (Instytut Mechaniki Precyzyjnej) czy ITB (Instytut Techniki Budowlanej),

co najmniej 2 zamki otwierane z użyciem klucza zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz,

okucie zatrzaskowe i 3 zawiasy w pionie, które utrudniają wyważenie.

Aby drzwi antywłamaniowe spełniały swoją funkcję, powinny być profesjonalnie zamontowane. Warto zlecić to fachowcowi.

Dowiedz się więcej. Jak wybrać antywłamaniowe drzwi zewnętrzne?

Mężczyzna montuje drzwi antywłamaniowe
Mężczyzna montuje drzwi antywłamaniowe

Chcesz zabezpieczyć dom przed włamaniem? Pamiętaj o oknach!

W wielu domach i mieszkaniach okna stanowią najsłabsze ogniwo, jeśli chodzi o ochronę przed włamaniem. Dlatego należy zwrócić uwagę na ich odpowiednie zabezpieczenie – powinni o tym pamiętać szczególnie właściciele domów oraz mieszkań na parterze.

Jak zabezpieczenie okien uchroni przed włamaniem?

Włamanie do domu albo mieszkania będzie znacznie utrudnione, jeśli zastosujesz okna, które mają:

co najmniej klasę RC5,

klamki z kluczami blokującymi mechanizm przekręcania – stanowi to skuteczne zabezpieczenie przed dostaniem się złodzieja do domu w wyniku pozostawienia uchylonego okna,

zabezpieczenia antywyważeniowe i antyrozwierceniowe, czyli specjalne wkładki, zaczepy oraz czopy znajdujące się w okuciach,

szyby wzmocnione folią, która zapewnia ochronę przed rozbiciem ciężkim przedmiotem.

Warto ponadto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. W zależności od tego, gdzie mieszkasz oraz jakie są Twoje preferencje, mogą to być kraty w oknach, jak również kontaktrony, które są czujnikami ruchu włączającymi się podczas prób podważenia czy rozwiercenia okien. Możesz zdecydować się również na rolety antywłamaniowe, które podczas nieobecności w domu będą opuszczane.

Obawiasz się włamania do domu? Rozważ założenie monitoringu

Aby uniemożliwić włamanie do domu czy mieszkania, można zainwestować również w monitoring. To rozwiązanie, które nie stanowi zabezpieczenia przed przedostaniem się złodziei do domu, ale może ich skutecznie odstraszyć. Dzięki monitoringowi możesz:

nagrywać obraz – pojemność rejestratora zwykle wystarcza na kilka dni, co umożliwia na przykład zarejestrowanie momentu włamania i ułatwia wykrycie sprawców,

mieć bieżący podgląd na to, co dzieje się w Twoim domu lub mieszkaniu, nawet jeśli znajdujesz się wiele kilometrów od niego – pozwala na to aplikacja mobilna.

Kamera monitoringu zamontowana na suficie w domu
Kamera monitoringu zamontowana na suficie w domu

Do wyboru masz różne kamery – tubowe, pozwalające monitorować przestrzeń w 360°, czy kopułkowe, szczególne przydatne na zewnątrz. Dostępne są również kamery ruchome, stale obracające się w dwóch kierunkach. Decydując się na kamerę, warto kupić model z nagrywaniem dźwięku czy wbudowanym alarmem.

Źródła:

1.https://biznes.newseria.pl/news/liczba-wlama-i,p192188382

2.https://prnews.pl/rosnie-liczba-kradziezy-z-wlamaniem-467239

3.https://zabezpieczeniapoznan.pl/alarm-bezprzewodowy-z-czego-sie-sklada-i-jak-dobrac-zestaw-alarmowy-do-domu-n-135.html

4.https://www.abus.com/pl/Poradnik/Ochrona-przed-wlamaniem/Instalacje-alarmowe/Porownanie-alarmu-przewodowego-z-bezprzewodowym

5.https://building-companion.pl/blog/artykuly/porady-po-budowie/jaki-alarm-domowy-wybrac/

6.https://kb.pl/porady/najlepsze-drzwi-antywlamaniowe-na-rynku/

7.https://polki.pl/dom/porady-domowe,drzwi-antywlamaniowe-5-najwazniejszych-cech,10035000,artykul.html

8.https://oknoplast.com.pl/lab/jak-dzialaja-okna-antywlamaniowe/

9.https://lepiej.tauron.pl/bezpieczenstwo-i-finanse/monitoring-w-domu-czy-warto-inwestowac-w-to-rozwiazanie/

Zdjęcia: Adobe Stock

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane