Jak zarabiają producenci gażetów do iPhone'ów (Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE)

AR, CNBC
opublikowano: 11-04-2015, 08:00

Rynek producentów sztucznego jedzenia w Japonii jest wart ok. 40 mln USD. Globalny rynek akcesoriów komórkowych - ok. 51 mld USD. Co się dzieje, gdy pożenimy oba rynki?

food-smartphone-cases-trending-2015

W cyku Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE często piszemy o pomysłach na nietypowe biznesy, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Pomysł, który dziś prezentujemy, mógł się narodzić tylko w Japonii, która znana jest z zamiłowania do... sztucznego jedzenia. 

PRZECZYTAJ INNE TEKSTY Z SERII "Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE">>

Prezentowanie na talerzach plastikowego sushi czy deseru jest w japońskich restauracjach powszechne. A producenci takich sztucznych dań mają tam status artystów-rzemieślników, bo każda atrapa jest robiona przez nich ręcznie.

Od niedawna hitem w Japonii są też obudowy i akcesoria do smartfonów Apple'a przypominające prawdziwe jedzenie. Pomysł tak się spodobał klientom, że jego twórcy sami są zaskoczeni. 

– Naszym bestsellerem jest obecnie obudowa wyglądająca jak jajo sadzone na bekonie, głównie dlatego, że ma nowatorską fakturę – na łamach CNBC mówi Yukihiro Tomiyama, rzecznik firmy Hamee, jednego z japońskich producentów akcesoriów komórkowych.

Faktura rzeczywiście jest niezwykła. Obudowa położona talerzu niemal niczym nie różni się od prawdziwego śniadania, którym nie pogardziłby żaden Brytyjczyk, ani Amerykanin. Z tym że jest niestety niejadalna.

W sprzedaży dostępne są gadżety przypominające sushi albo czekoladowe ciastko. Są też dania z ryżu i makarony. Firma Hamee pozostaje jednak wierna tradycji. Wszystkie obudowy i pokrowce przypominające jedzenie są wykonywane ręcznie przez japońskich rzemieślników. Ta tradycyjna, choć nietypowa, branża też idzie z duchem czasu i przyszłość widzi w... iPhone'ach.

A Hamee na fali rosnącej sprzedaży swoich oryginalnych gadżetów snuje ostatnio nawet plany wejścia na giełdę. Eksperci szacują, że zysk operacyjny firmy sięgnie na koniec roku 2,95 mln USD. Sprzedaż rośnie co roku o 10 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu