Jak złoty zareagowałby na dymisję Jerzego Hausnera?

Mariusz Potaczała
28-06-2004, 00:00

Tak jak sugerowaliśmy w naszym poprzednim komentarzu, pozytywny wynik głosowania nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki nie przyniósł dużych zmian na rynku walutowym. Złoty umocnił się względem euro do 4,5500, gdzie ukształtowało się bardzo silne techniczne wsparcie, które powstrzymuje przed dalszym umocnieniem krajowej waluty. W najbliższym czasie trudno je będzie pokonać. Górnym ograniczeniem wahań kursu wspólnej waluty jest natomiast okolica 4,5900 zł.

Wkrótce po sejmowym głosowaniu nad gabinetem Belki na rynek napłynęły informacje o możliwej dymisji wicepremiera Jerzego Hausnera. Miałby on zrezygnować z pełnionej funkcji z powodu ustępstw, jakie musiałby poczynić w swoim planie redukcji wydatków budżetowych (tak to już jest w polskiej polityce, że po rozwiązaniu jednego problemu zaraz pojawiają się następne...). Zarówno premier, jak i sam minister gospodarki odcięli się od pogłosek.

Jakie byłyby rynkowe konsekwencje ewentualnej dymisji Jerzego Hausnera? Wielkiego osłabienia złotego spodziewać się nie należy. Wprawdzie przez długi czas Jerzy Hausner firmował plan, który miał doprowadzić do poprawy sytuacji finansów publicznych, przez co jego uczestnictwo w rządzie było postrzegane jako czynnik wpływający stabilizująco na rynki. Trudno jednak nie zauważyć, że plan ten już od dłuższego czasu praktycznie nie istnieje, a przynajmniej nie w jego pierwotnej, i tak mało restrykcyjnej, wersji. Uczestnicy rynku są więc przygotowani na to, że plan Hausnera nie wejdzie w życie. Dlatego więc dymisja ministra gospodarki doprowadziłaby do osłabienia złotego, ale niezbyt znaczącego.

Wzrost euro powyżej 4,60 zł eksporterzy mogą więc wykorzystywać do sprzedaży euro. Podobnie też powrót dolara w okolice poiomu 3,80 zł należałoby wykorzystać do zabezpieczenia wpływów w walucie amerykańskiej. Warto przy tych transakcjach pomyśleć o bardziej elastycznych strategiach niż proste sprzedawanie waluty na termin. Godne polecenia byłyby strategie zerokosztowe z wykorzystaniem opcji. Strategie takie są szczególnie interesujące w przypadku zwiększonej niepewności na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jak złoty zareagowałby na dymisję Jerzego Hausnera?