Jaki jest potencjał zwyżek

SOBIESŁAW KOZŁOWSKI Raiffeisen Brokers
15-10-2012, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Ogłoszenie kolejnych etapów niestandardowego wspierania gospodarek przez Europejski Bank Centralny i Fed przynajmniej przejściowo zmniejszyło obawy inwestorów. Poprawa nastrojów dała nadzieję na opuszczenie przez WIG20 ponadrocznego obszaru konsolidacji oraz wpłynęła na wzrost aktywności inwestorów.

Ponieważ jedną z miar oceny kondycji gospodarki jest koniunktura na giełdzie, zestawiliśmy aktualne wartości indeksów giełdowych w relacji do ich historycznych maksimów. Zestawienie dotyczy indeksów GPW (WIG, WIG20, Mwig40 oraz sWIG80) i wybranych indeksów zagranicznych: amerykańskiego S&P500, niemieckiego DAX, hiszpańskiego IBEX30 oraz chińskiego Shanghai Composite. Zasadność zestawienia wzmacnia 5-letnia rocznica ustanowienia przez S&P500 rekordu wszechczasów 9 października 2007 r.

Oceniając kondycję gospodarek i wyłącznie po odległości od historycznych maksimów, amerykańska i niemiecka ekonomia są w bardzo dobrej kondycji. S&P500i DAX, aby osiągnąć swoje rekordowe poziomy, musiałyby wzrosnąć odpowiednio o 8 proc. i 13 proc. Dystans polskich indeksów do historycznych maksimów jest dużo większy i wynosi dla WIG oraz WIG20 odpowiednio 54 proc. i 65 proc. Jednak dystans w przypadku mWIG40 oraz sWIG80 jest dużo większy i wynosi 138 proc. oraz 118 proc.

Skala odległości od maksimów krajowych indeksów małych i średnich spółek (tzw. misiów) jest zbliżony jak w przypadku hiszpańskiego IBEX35, któremu do maksimum wszech czasów brakuje 114 proc. Powyższe odchylenia od historycznych maksimów są umiarkowane w porównaniu z chińskim Shanghai Composite, który musiałby wzrosnąć o 189 proc., aby zrównać się ze swoją rekordową wartością.

Tak duża rozbieżność pod względem zasięgiem do maksimów może być oceniana z różnych perspektyw. Jedną z nich jest lepsza bądź gorsza ocena kondycji gospodarek czy segmentów rynku. Ponadto tak duża rozbieżność potencjałów wzrostu pomiędzy szerokim rynkiem i tzw. misiami z jednej strony obrazuje skalę przeceny małych i średnich spółek, z drugiej siłę hossy trwającej do 2007 r.

Obecnie szanse na wyrównanie historycznych poziomów przez S&P500 czy DAX są niewspółmiernie większe niż w przypadku WIG czy hiszpańskiego IBEX35. Potencjał wzrostu jest jednak większy w przypadku WIG20 czy mWIG40 lub też hiszpańskiego IBEX35, który od minimum z końca sierpnia do zeszłego tygodnia, czyli w nieco ponad miesiąc wzrósł o blisko 25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SOBIESŁAW KOZŁOWSKI Raiffeisen Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jaki jest potencjał zwyżek