Jaki kredyt, takie skutki podatkowe

Idea Bank
opublikowano: 25-10-2011, 00:00

KOMENTARZ PODATKOWY PARTNERA

DR JOANNA SZLĘZAK-MATUSEWICZ

z firmy Tax Care

Przedsiębiorca powinien wiedzieć, jakie skutki podatkowe rodzi określony produkt bankowy. Inaczej rozlicza się koszty związane z zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego, a inaczej kredytu obrotowego. Podobnie rzecz ma się z depozytami i rachunkami firmowymi.

Klient, który zaciągnie kredyt obrotowy, będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych wyłącznie skapitalizowane lub zapłacone odsetki. Spłata raty kapitałowej kosztem już nie będzie. Inaczej w przypadku kredytu inwestycyjnego. Ten nie generuje kosztów z tytułu odsetek i prowizji, dopóki inwestycja nie zostanie oddana do użytkowania. Jeśli przedsiębiorcy zależy na podwyższeniu kosztów, powinien negocjować z bankiem takie zapisy umowy, żeby większość kosztów odsetkowych przypadła na okres po zakończeniu inwestycji. Wpływ na podatki firmy ma także harmonogram naliczania odsetek. W przypadku firm, które mają bardzo wysokie przychody, opłaca się skumulować płatności odsetek w latach o wysokich przychodach. Wtedy odsetki stanowiące koszty uzyskania przychodów zmniejszą dochód do opodatkowania. Okresy o niskich przychodach powinny być wolne od kosztów, by firma nie popadła w straty, bo ich odliczenie jest limitowane w czasie i wysokości.

Środki na firmowym rachunku bankowym są wolne od tzw. podatku Belki. Przedsiębiorca jest jednak zobowiązany do zaliczenia odsetek do przychodów z działalności gospodarczej. Musi odprowadzić podatek dochodowy od tych odsetek. Obowiązuje tu zasada kasowa, która oznacza, że dopiero odsetki otrzymane lub skapitalizowane stanowią przychód przedsiębiorcy.

Pozornie płacenie tzw. podatku Belki i podatku dochodowego od odsetek na rachunku bankowym w przypadku przedsiębiorców wydaje się jednakowym ciężarem.

Jednak wysokość podatku nie jest stała, bo zależy od formy opodatkowania. W przypadku podatku liniowego podatek wyniesie 19 proc. kwoty odsetek. Gdy przedsiębiorca jest opodatkowany przy zastosowaniu skali i osiąga relatywnie wysokie dochody, istnieje ryzyko objęcia dochodu z odsetek stawką 32 proc. W najkorzystniejszej sytuacji są przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tu odsetki od środków na rachunkach firmowych opodatkowane są stawką ryczałtu w wysokości 3 proc.

Nieco inaczej wyglądają skutki podatkowe odsetek naliczanych od środków zdeponowanych na lokacie zakładanej przez przedsiębiorcę działającego w formie osoby fizycznej. Założenie lokaty przez przedsiębiorcę traktowane jest jak otwarcie depozytu przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności. Tak więc pieniądze te będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. i nie zostaną zaliczone do przychodów firmy. Nie ma przy tym znaczenia, czy lokata jest w tym samym banku co rachunek firmowy czy w innym. Pamiętać jednak trzeba, że lokaty z dzienną kapitalizacją pozwalają ominąć podatek z uwagi na funkcjonującą cały czas tzw. ulgę zaokrągleniową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Idea Bank

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu