Jaki leasing na sprzęt IT

PATRYK KRAJEWSKI Sales Manager, Lenovo Financial Services
opublikowano: 06-06-2017, 22:00

KOMENTARZ PARTNERA

Przedsiębiorcy w Polsce są dosyć dobrze poinformowani w kwestiach produktów finansowych, a co za tym idzie — bardzo celnie dobierają rozwiązania wpisujące się w ich bieżące potrzeby. W przypadku finansowania sprzętu IT sprawa wygląda trochę inaczej. O ile nie jest problemem uzyskanie różnego rodzaju opcji finansowania, to zaczyna nim być dobranie odpowiedniego rozwiązania finansowego do posiadanej infrastruktury, zasobów i planów rozwojowych firmy.

Wbrew pozorom to wcale nie leasing, ale gotówka jest najczęściej wybieranym sposobem zakupu sprzętu IT i — choć może to dziwić — rynek leasingu sprzętu IT pozostaje na stałym poziomie od kilku lat. Leasing operacyjny sam w sobie jest bardzo ciekawą propozycją w przypadku finansowania środków trwałych, jednakże w przypadku sprzętu IT ciężko znaleźć tutaj jakąkolwiek wartość dodaną poza relatywnie niską marżą. Niestety wysoka amortyzacja sprzętu teleinformatycznego wybija przedsiębiorcom z rąk argument w postaci korzyści podatkowych, które tak często przemawiają do nich w przypadku finansowania samochodów czy innego typu maszyn i urządzeń.

Leasing ma swoją zaletę — nie jest gotówką, którą moim zdaniem lepiej jest spożytkować w innym celu niż finansowanie narzędzi do prowadzenia biznesu — oraz jest na naszym rynku dosyć tani. Jaki jest problem z leasingiem? Przez wiele lat firmy leasingowe traktowały sprzęt teleinformatyczny po macoszemu, co również miało wpływ na jego dostępność dla klientów. Obecnie sytuacja trochę się zmienia, leasing jest dużo bardziej dostępny, również jeśli chodzi o ten typ sprzętu, a co ważniejsze, uzupełniony o kilka dodatkowych usług. To, jaka forma finansowania jest korzystna dla jednego przedsiębiorcy, dla drugiego nie musi być najlepszym wyborem.

Zawsze należy rozpatrzeć kilku aspektów: wielkości przedsiębiorstwa, podejścia do kwestii księgowo-finansowych, rodzaj urządzeń teleinformatycznych i rodzaj prowadzonego biznesu. Dla przykładu: jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i potrzebuje do tego laptopa, to nie warto szukać produktów mających za zadanie optymalizację finansową. W tym przypadku mówimy raczej o zakupie gotówkowym lub kredycie ratalnym (czasem nawet 0 proc.), o ile będzie dostępne takie rozwiązanie. Jeśli firma rośnie i potrzebuje kilkanaście komputerów, to można zacząć myśleć o formie finansowania. Leasing operacyjny będzie tutaj dobrym rozwiązaniem, bo nie będzie kosztowny. Dodatkowo taki zakup najczęściej trafia w procedurę uproszczoną, więc konieczna do przedstawienia leasingodawcy dokumentacja jest naprawdę mocno okrojona. Kiedy mamy do czynienia z kilkudziesięcioma lub kilkuset komputerami, które będą systematycznie wymieniane, wtedy polecałbym rozwiązanie w postaci leasingu operacyjnego lub najmu, gdzie po okresie użytkowania sprzęt jest zwracany i wymieniany na nowy. Tego typu rozwiązanie jest tańsze i pomaga efektywniej zarządzać całkowitym kosztem użytkowania, rozwiązując problem ze składowaniem zużytego sprzętu, czyszczenia danych czy wreszcie zwyklej utylizacji takich urządzeń.

Wielu klientów decyduje się również na leasing lub najem ze względu na szybko rozwijającą się technologię, która za kilka lat będzie jeszcze bardziej rozwinięta i również wymusi na części z nich wymianę dzisiejszych rozwiązań na coś zupełnie nowego, a zarazem w znacznym stopniu optymalizującego użytkowanie sprzętu jak i koszty z tym związane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PATRYK KRAJEWSKI Sales Manager, Lenovo Financial Services

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu