Jaki przesuwa prezentację raportu o reprywatyzacji

  • DI
opublikowano: 06-10-2018, 19:15

Raport pokazujący, ile środków Warszawa straciła w wyniku afery reprywatyzacyjnej zostanie przedstawiony w poniedziałek - powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

Wyjaśnił, że termin prezentacji został przesunięty ze względu na innych członków komisji.

W piątek Jaki poinformował PAP, że raport zostanie przedstawiony w sobotę, jednak rzecznik prasowy komisji weryfikacyjnej Witold Cieśla w piątek późnym wieczorem przekazał, że termin prezentacji został przesunięty na poniedziałek, 8 września.

Jaki na sobotniej konferencji prasowej potwierdził, że raport zostanie przedstawiony w poniedziałek. "W poniedziałek zaprezentujemy raport" - zadeklarował. Wyjaśnił, że niektórzy członkowie komisji, którzy również mieli prezentować ten raport "z przyczyn obiektywnych" nie mogą zrobić tego w pierwotnie podawanym terminie.

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej zapewnił, że raport jest już gotowy. "W raporcie znajdzie się informacja dotycząca tego, ile Warszawa straciła w wyniku reprywatyzacji. Dotarliśmy do wszystkich dokumentów, do jakich można było dotrzeć w sprawie reprywatyzacji, ściągnęliśmy je z dzielnic i urzędu miasta stołecznego Warszawy" - wyjaśnił.

Jaki podkreślił, że przygotowaniu raport trwało wiele miesięcy. "To, co znajduje się w tym raporcie naprawdę robi wrażenie, ale liczb podać jeszcze nie mogę" - powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej.

Według informacji PAP ze źródeł w komisji, straty miasta w wyniku reprywatyzacji oszacowano w raporcie na co najmniej kilkanaście miliardów złotych.

W raporcie ma się także znaleźć informacja, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz byli prezydenci stolicy Marcin Święcicki i Paweł Piskorski wydali 78 proc. wszystkich decyzji reprywatyzacyjnych, a sama Gronkiewicz-Waltz zwróciła 50 proc. wszystkich nieruchomości po 1989 r. Według raportu, Gronkiewicz-Waltz w 2013 r. wydała 170 decyzji, a w 2008 r. - 294. Ponadto, jak wynika z raportu, tuż przed wyborem Lecha Kaczyńskiego na prezydenta stolicy w 2002 r., ostatniego dnia roboczego przed głosowaniem, urzędnicy ratusza oddali 50 nieruchomości. Natomiast w całym 2004 r. Kaczyński wydał 32 decyzje reprywatyzacyjne.

Komisja weryfikacyjna od czerwca ub. roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu