Jakich zmian można się spodziewać na rynku gazu w Polsce

Materiał firmy Handen
opublikowano: 27-05-2015, 00:00

Komentuje członek zarządu firmy Handen

Kometarz

IRENEUSZ SAWICKI

członek zarządu firmy Handen

Rynek gazu w Polsce charakteryzuje się bardzo dużą dynamiką wzrostu. Jest to spowodowane głównie możliwością zakupu paliwa gazowego po atrakcyjnych cenach i zaoferowania go odbiorcom. Głównym czynnikiem rynkowym w tym względzie jest cena oraz dostępność. Należy zwrócić uwagę, że obecny dynamizm może zostać niezwykle szybko zahamowany, jeśli źródło pozyskania paliwa gazowego utraci swoją stabilność lub jeśli sytuacja cenowa nie będzie pozwalała na generowanie pozytywnego efektu ekonomicznego dla dbiorców w przypadku zmiany sprzedawcy.

W chwili obecnej dostępność gazu na giełdzie jest stymulowana przez jednego moderatora, który dodatkowo jest uzależniony w dużej mierze od importu gazu z zagranicy w ramach kontraktów długoterminowych. Nasz rynek może dalej się rozwijać, w szczególności spełniać oczekiwania odbiorców w zakresie dostępności produktów. Patrząc na doświadczenia ostatnich kilku lat działalności w obszarze sprzedaży gazu, mogę stwierdzić, że odbiorcy z segmentu przemysłowego oczekują oferty, produktu gazowego podobnego do tych, jakie funkcjonują na rynkach zagranicznych.

Aby spełnić ich oczekiwania, niezbędne jest odstąpienie od sztywnych ram regulacyjnych taryfikacji. Wszystkie podmioty oczekują zniesienia obowiązku przedkładania taryf — zarówno sprzedawcy, jak i odbiorcy przemysłowi. Uważam, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się przede wszystkim znaczącego wzrostu liczby zmian sprzedawcy w segmencie klientów przemysłowych, obniżek cen paliwa gazowego oraz dalszego wzrostu obrotów na TGE.

W zakresie regulacyjnym możliwe jest, że instytucje regulacyjne podejmą postulaty uczestników rynku. Mam na myśli wprowadzenie zmian w podejściu do tzw. limitów importu paliwa gazowego i ustawy o zapasach obowiązkowych. Te elementy w szczególności wpływają na wzrost dynamiki rynku gazu w Polsce. Niestety, rynek ten obecnie jest mocno regulowany i obarczony prawnymi reliktami przeszłości. Bez ich przynajmniej częściowego zniesienia lub modernizacji dalszy rozwój nie będzie możliwy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał firmy Handen

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu