Czytasz dzięki

Jakie badania naukowe otrzymają wsparcie z budżetu państwa?

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 16-09-2005, 19:25

Minister Nauki i Informatyzacji przedstawił Krajowy Program Ramowy. Dotyczy on strategii rozwoju nauki i rozdziela środki na badania naukowe. Jak zdradził minister Michał Kleiber, rząd w projekcie przyszłorocznego budżetu przeznaczył na naukę milion złotych więcej, niż w roku ubiegłym.

Minister Nauki i Informatyzacji przedstawił Krajowy Program Ramowy. Dotyczy on strategii rozwoju nauki i rozdziela środki na badania naukowe. Jak zdradził minister Michał Kleiber, rząd w projekcie przyszłorocznego budżetu przeznaczył na naukę milion złotych więcej, niż w roku ubiegłym.

Program wskazuje przede wszystkim dziewięć obszarów badań naukowych, na których należy się skoncentrować. Są to, między innymi, zdrowie, państwo i społeczeństwo, bezpieczeństwo oraz energia i jej zasoby.

Michał Kleiber powiedział, że Program pokazuje przede wszystkim, jak mądrze finansować badania. Według niego, należy mieć pomysł i odwagę, by wskazać priorytetowe dziedziny nauki oraz te, które aktualnie nie cieszą się powodzeniem.

Minister Kleiber mówi też, że jedyną metodą na powodzenie walki o rozwój nauki w Polsce jest stała komunikacja między społeczeństwem a naukowcami. "Bez tego będziemy w kryzysie. Już jesteśmy." - ocenił. Dlatego jest bardzo istotne wyjaśnienie społeczeństwu, kim są naukowcy i czym jest nauka.

Zdaniem ministra, Krajowy Program Ramowy to czytelny system finansowania nauki i wzmocnienie współpracy, na przykład, z ministerstwem gospodarki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane